Реставратори музею поділились враженнями від стажування в Литві

12.11.2024

2 (2).jpg

Фахівці Національного музею Литви (Вільнюс) два тижні проводили безкоштовне стажування для колег із Національного музею історії України та його Скарбниці. 

«Литовські колеги радо відкрили нам двері високотехнологічних реставраційних майстерень і лабораторій, поділилися своїми професійними напрацюваннями. Окремо відзначу щирість, відкритість, гостинність і доброзичливість литовців, їх всебічну підтримку України», – ділиться враженнями Олена Гаврилюк, заступниця генерального директора з питань реставрації та музеєфікації пам’яток. 

Крім Олени Гаврилюк, у Вільнюсі стажувалися реставратори Валерія Леоненко, Сергій Синьоокий і Сергій Проволовський. Вони досліджували місцеві особливості реставрації артефактів з дерева, металу, шкіри, тканини і паперу. Ця поїздка відбулася у межах програми Culture Moves Europe, яка фінансується Goethe-Institut.

«Особливо вразила насичена культурно-освітня програма, яку підготували колеги. Ми відвідали різноманітні виставки, ознайомилися з експозиціями музеїв Вільнюса і Тракая, побували в їх реставраційних майстернях, поспілкувалися з реставраторами на професійні теми», – перераховує Сергій Синьоокий, завідувач сектору реставрації предметів із дорогоцінних металів та коштовного каміння.

«Ми усвідомили, як багато спільного в культурі, історії й традиціях українського і литовського народів. Були раді отримати нові знання і натхнення для подальших професійних звершень», – додала Валерія Леоненко, художниця-реставраторка документів і творів графіки. 

Команда Національного музею історії України вдячна всім, хто був залучений до реалізації цього проєкту: генеральній директорці Національного музею Литви Руті Качкуте, керівниці реставраційного центру Еґле Одінієнє, керівникам стажування Симоні Матузевічюте, Маріте Глемжієне, Ліні Крегждієне, Анжеліці Юодішієне, Вікторії Ґріґієне, Оксані Чепелюк та іншим співробітникам цієї установи.  

Стажування стало продовженням кампанії з підтримки українських реставраторів. Нагадаємо, 2023 року Національний музей Литви провів акцію «Українській культурі нічим захищатися», завдяки якій зібрали кошти на закупівлю матеріалів і обладнання для українських музеїв і заповідників. Багато з цих предметів уже допомагають нашим майстрам дбати про артефакти з колекції музею. А під час стажування українські реставратори отримали у подарунок pН-метр, також закуплений у межах означеної кампанії. Цей прилад потрібний колегам для дослідження пам’яток.

Ще один доказ нашого партнерства – виставка «Київська Русь. Витоки», яка нині триває у Національному музеї Литви. І колеги з Вільнюса пропонують нові ідеї підтримки!

Поїздка на стажування до Національного музею Литви стала можливою за фінансової підтримки Європейського Союзу. Думки, викладені тут, не можна сприймати як відображення офіційної позиції Європейського Союзу.


 

5.JPG

IMG_20241003_103325.jpg

16.JPG

10.jpg

4.jpg

3.jpg

15.jpg

Фото Олени Гаврилюк, Валерії Леоненко і Сергія Синьоокого

Реставратори Національного музею історії України та його філії Скарбниці НМІУ під час стажування в Національному музеї Литви.

Поділитися