Артефакти доби Русі з колекції музею представили на виставці в Литві
18 вересня у Національному музеї Литви відкрили міжнародний виставковий проєкт «Київська Русь. Витоки». Він відбувається під патронатом президента Литовської Республіки Гітанаса Науседи. Важливу роль у експозиції відіграють близько 350 артефактів з колекції Національного музею історії України. Зокрема, це златник Володимира і плінфа з його тризубом, прикраси з Глодоського скарбу, діадема з Сахнівського скарбу.
Виставку відкрили генеральна директорка Національного музею Литви Рута Качкуте, міністр культури Литовської Республіки Сімонас Кайрис і директор Національного музею історії України Федір Андрощук. Також під час урочистостей зачитали привітання від президента Литви Гітанаса Науседи.
Ця виставка є науковим переосмисленням гучного міжнародного проєкту «Русь – вікінги на Сході». Нагадаємо, що він відбувався в музеї Мозґорд (Орхус, Королівство Данія) у 2021–2022 роках під патронатом Її Величності королеви Марґрете ІІ. У проєкті взяли участь 15 музеїв та установ із Польщі, Латвії, Литви, Німеччини, Швеції, Фінляндії, Норвегії, Данії та України. Виставку відвідало понад 200 000 осіб.
Такий успіх надихнув литовських колег на створення власної виставки, у фокусі якої – історія Русі 9–11 століть у взаємодії з народами країн Балтії, Північної Європи, Візантійської імперії. Проєкт піднімає питання, які змінюють усталене уявлення про історію регіону. Зокрема, це вплив зовнішніх (скандинавських, балтійських, фінських) і внутрішніх (слов’янських) сил на утворення Русі; зв’язки зі Скандинавією та землями нинішніх країн Балтії; розпад Русі та відлуння її традицій у Великому князівстві Литовському. Проєкт спробує відповісти на питання, хто заснував державу Русь і продовжив її традиції після занепаду.
Ця виставка є важливим кроком у спробі зрозуміти ранню історію всієї Східної Європи, яка маловідома в Литві та Європі загалом. Автори проєкту підкреслюють, що у 18 столітті російська імперія почала спотворювати історію Русі. Такі маніпуляції використовувалися і продовжують використовуватися у претензіях Москви на спадщину Русі. Тож фабрикація історії стає небезпечною зброєю для легітимації військових дій проти України.
«Наші спроби дізнатися та зрозуміти більше про історію, засновану на надійних джерелах, можуть допомогти запобігти цьому. Також це може допомогти спростувати впровадження фальшивого наративу про те, що Україна не є частиною західної цивілізації», – акцентують у Національному музеї Литви. Тому ця виставка є ще одним проявом стійкої та послідовної підтримки України з боку литовського народу та політикуму.
Проєкт «Київська Русь. Витоки» об’єднав понад 20 партнерів з Польщі, країн Балтії та Скандинавії. Від України, крім МІСТ, у ньому беруть участь Археологічний музей Інституту археології НАН України, Запорізький обласний краєзнавчий музей і Львівський історичний музей.
Виставка триватиме до 30 березня 2025 року в Національному музеї Литви (Вільнюс, вул. Костюшка, 3, Будинок історій).
Більше інформації про проєкт за посиланням: https://lnm.lt/renginiai/tarptautine-paroda-kijevo-rusia-pradzia/
Фото Silvestras Samsonas, Національний музей Литви