Всесвітній день радіо

Олена Кохан , старша наукова співробітниця 13.02.2024

Mason.jpg

Радіоприймач «Mason». Кінець 20 століття. Національний музей історії України

Вега.jpg

Радіоприймач «Вега 402». Кінець 1960-х – 1970-і роки. Національний музей історії України

13 лютого відзначається Всесвітній день радіо. Він був впроваджений 3 листопада 2011 року. Таку дату обрали, тому що саме 13 лютого 1946 року зі штаб-квартири ООН вперше вийшло в ефір «Радіо ООН».

Проте радіо має давнішу історію і спершу використовувалося виключно як засіб зв’язку, а вже потім – як спосіб поширення інформації та прослуховування концертів і радіопередач.

Першим запатентував цей винахід італієць Гульєльмо Марконі 1897 року. Перший радіосигнал йому вдалося надіслати 1895 року з власного будинку до найближчого поля на відстань 3 кілометри. Проте італійське міністерство пошти й телеграфу не зацікавилося цим винаходом, тож дослідник змушений був поїхати до Великобританії. Там, окрім патенту, йому надали можливість організувати власне акціонерне товариство «Марконі Кº», яке зайнялося  виготовленням радіотелеграфів для пароплавних компаній. Такі пристрої встановлювали на суднах, одним з яких став і сумнозвісний «Титанік». 1912 року, після зіткнення «Титаніка» з айсбергом, капітан лайнера надіслав сигнал тривоги, який прийняв пароплав «Карпатія». Саме завдяки цьому сигналу було врятовано 712 пасажирів і членів екіпажу «Титаніка».

Ця подія дала поштовх для подальшого розвитку й удосконалення радіо. Вже на початку 1920 х у Великобританії, США й Аргентині вийшли в ефір перші розмовні радіопередачі.

В колекції Національного музею історії України зберігається кілька зразків радіоприймачів, виготовлених у 1930 х – 1990 х роках. Нині їх можна побачити на виставці «На зв’язку!».

Cougar.jpg

Радіоприймач «Cougar». Кінець 20 століття. Національний музей історії України

Юпітер.jpg

Портативний радіоприймач IV класу «Юпітер». 1964 рік. Національний музей історії України

Поділитися