Заснування Скарбниці

Розкопки скіфського кургану

Вважається, що своїм заснуванням Скарбниця Національного музею історії України завдячує визначній події в українській археології – розкопкам скіфського елітного кургану 4 століття до н. е. в м. Мелітополі у 1954 році.

 

Розкопки проводив відомий український археолог, засновник київської школи скіфологів Олексій Іванович Тереножкін (1907–1981).

 

У кургані було досліджено дві гробниці, в яких археологи знайшли близько чотирьох тисяч золотих виробів. Найвидатніша знахідка – оббивка горита (футляра для лука і стріл) із зображеннями сцен із життя грецького героя Ахілла. 

 

Завдяки твердій позиції українських науковців, коштовні знахідки залишилися в Україні. А за деякий час, після передачі знахідок із Мелітопольського кургану до Київського історичного музею, його співробітникам було запропоновано підготувати виставку виробів з дорогоцінних металів із колекції музею.

Золота оббивка горита з Мелітопольського кургану

Золота оббивка горита з Мелітопольського кургану

Золота оббивка горита з Мелітопольського кургану

Музей історичних коштовностей України

Євгенія Пламеницька “Ковнірівський корпус. Києво-Печерська лавра”. Акварель. 1963 рікЄвгенія Пламеницька “Ковнірівський корпус. Києво-Печерська лавра”. Акварель. 1963 рік

Євгенія Пламеницька “Ковнірівський корпус. Києво-Печерська лавра”. Акварель. 1963 рік

Заснування нового музею

22 листопада 1963 року Радою Міністрів УРСР було прийнято постанову № 1300 «Про створення при Київському державному історичному музеї спеціального відділу – «Золотої кладової».

 

У 1965 р. історичний музей отримав назву Державний історичний музей УРСР, а його філіал – статус музею «Золота кладова».

 

Для розташування майбутнього музею було обрано пам’ятку архітектури доби бароко на території Києво-Печерського історико-культурного заповідника – Ковнірівський корпус. Його в 1720–1740-х роках звів український будівничий Степан Ковнір, більшу частину будівлі займала монастирська пекарня. 

 

У 1920–1940-х роках Ковнірівський корпус був частиною «Всеукраїнського музейного городка» – об’єднання музеїв, що діяло у приміщеннях націоналізованої Києво-Печерської лаври. Під час Другої світової війни будівля Ковнірівського корпусу сильно постраждала і потребувала повного відновлення.

 

СЕРВІЗ СРІБНОГО ПОСУДУ. Відень. Середина 19 століттяСЕРВІЗ СРІБНОГО ПОСУДУ. Відень. Середина 19 століття

СЕРВІЗ СРІБНОГО ПОСУДУ. Відень. Середина 19 століття

Формування колекції з дорогоцінних металів

За постановою Ради міністрів УРСР від 1963 року про заснування «Золотої кладової» було вирішено сформувати колекцію на основі коштовних виробів, наданих новому закладу усіма музеями України. 

В основу було покладено зібрання Київського державного історичного музею, започатковане ще наприкінці 19 століття.

 

Археологічну складову нового музейного зібрання доповнили надходження з Інституту археології АН УРСР. До музейного фонду передали тисячі коштовних витворів від передскіфських часів до пізнього середньовіччя.

 

Чимало раритетних витворів давніх майстрів надійшло з інших українських музеїв, зокрема з Бахчисарайського, Івано-Франківського, Керченського, Львівського, Одеського, Полтавського, Харківського Херсонського та Чернігівського. Загалом 21 музейний заклад долучився до створення колекції нового музею.

АФІША ВИСТАВКИ «ЗОЛОТІ СКАРБИ УКРАЇНИ» м. ОСАКА, ЯПОНІЯ. 2011 рікАФІША ВИСТАВКИ «ЗОЛОТІ СКАРБИ УКРАЇНИ» м. ОСАКА, ЯПОНІЯ. 2011 рік

АФІША ВИСТАВКИ «ЗОЛОТІ СКАРБИ УКРАЇНИ» м. ОСАКА, ЯПОНІЯ. 2011 рік

Музей історичних коштовностей

У 1968 році згідно з наказом Міністерства культури УРСР № 70 музей перейменовано у Музей історичних коштовностей УРСР. 

4 січня 1969 року новостворений музей відчинив двері для перших відвідувачів.

 

Із відновленням незалежності 1991 року заклад отримав назву Музей історичних коштовностей України – філія Національного музею історії України. 

 

У 1990-ті – 2000-ні роки коштовне зібрання музею стало візитівкою України у світі. 

Музей відвідували президентські, парламентські, урядові делегації з багатьох країн. Його експонати презентували Україну понад 70 разів на виставках від Північної Америки до Далекого Сходу: у Австрії, Данії, Великобританії, Італії, Канаді, Литві, Люксембурзі, Нідерландах, Німеччині, Південній Кореї, Польщі, Сінгапурі, США, Угорщині, Франції, Фінляндії, Швейцарії, Японії.

 

2004 року в установі за підтримки фонду Президента України відбувся генеральний ремонт і значно оновилася експозиція.

ПЕКТОРАЛЬ З КУРГАНУ ТОВСТА МОГИЛАПЕКТОРАЛЬ З КУРГАНУ ТОВСТА МОГИЛА

ПЕКТОРАЛЬ З КУРГАНУ ТОВСТА МОГИЛА

Колекція скіфських старожитностей

Музейне зібрання коштовних виробів скіфського часу є, мабуть, найбільшим у світі.

 

Ці предмети знайдено під час археологічних досліджень скіфських курганів в різних регіонах України. У 19 – на початку 20 століття розкопки проводили Микола Іванишев, Вікентій Хвойка, Сергій Мазаракі, у 1950–1980-ті роки – експедиції українського Інституту археології, очолювані Василем Бідзілею, Юрієм Болтриком, Галиною Ковпаненко, Борисом Мозолевським, Віталієм Отрощенком, Олексієм Тереножкіним, Миколою Чередниченком та іншими, у 1980-ті – експедиції Дніпропетровського та Донецького університетів.

 

Найбільш відомими скіфськими експонатами зібрання є пектораль з Товстої Могили, чаша з Гайманової Могили, оббивка горита з Мелітопольського кургану, загадковий ритуальний предмет з Передерієвої Могили. А ще тисячі прикрас, оздоблення зброї та кінської вузди.

Експозиції музею

ЕКСПОЗИЦІЯ «ЮВЕЛІРНЕ МИСТЕЦТВО ДАВНЬОЇ РУСІ»ЕКСПОЗИЦІЯ «ЮВЕЛІРНЕ МИСТЕЦТВО ДАВНЬОЇ РУСІ»

ЕКСПОЗИЦІЯ «ЮВЕЛІРНЕ МИСТЕЦТВО ДАВНЬОЇ РУСІ»

Давні часи

Головною частиною музейної експозиції є колекція «скіфського золота»: коштовні предмети зброї, кінської вузди, посуд, декоративні елементи вбрання, прикраси 7–4 століть до н. е. 

Перлина експозиції – нагрудна прикраса скіфського володаря – золота пектораль із кургану Товста Могила на Дніпропетровщині. 

 

Історично пов’язані зі скіфами й колекції предметів з античних міст Північного Причорномор’я (Херсонеса, Пантікапея, Ольвії) та сарматських курганів. 

 

Важливою у зібранні є невелика, проте унікальна колекція ювелірних виробів кочових народів, що в давнину проживали в українському степу – гунів, аварів, хозар, печенігів, половців. Представлено й готські старожитності Криму.

 

Особливою є колекція прикрас часів давніх слов’ян (предмети з Мартинівського, Харівського та Пастирського скарбів) та середньовічної Русі (насамперед, із Сахнівського скарбу).

 

В ЕКСПОЗИЦІЇ «ЮВЕЛІРНЕ МИСТЕЦТВО В УКРАЇНІ В 16–20 СТОЛІТТЯХ»В ЕКСПОЗИЦІЇ «ЮВЕЛІРНЕ МИСТЕЦТВО В УКРАЇНІ В 16–20 СТОЛІТТЯХ»

В ЕКСПОЗИЦІЇ «ЮВЕЛІРНЕ МИСТЕЦТВО В УКРАЇНІ В 16–20 СТОЛІТТЯХ»

Ювелірне мистецтво 16–20 століть

У найбільшому, шостому, залі музею представлено колекцію коштовних творів українських сріблярів 16–19 століть: Івана Равича, Ієремії Білецького, Матвія Наруновича, Федора Левицького та інших. Тут можна побачити чимало предметів, пов’язаних із видатними історичними особистостями – митрополитом Петром Могилою, гетьманами Іваном Самойловичем, Іваном Мазепою і Данилом Апостолом, полковниками Василем Золотаренком, Родіоном Думитрашком і Степаном Томарою, родинами Розумовських, Кочубеїв, Ханенків, Браницьких та інших. 

 

Осібне місце займає колекція коштовних виробів майстрів Німеччини, Польщі, Франції й інших європейських країн.

 

У 1990-х в експозиції музею з’явилися нові розділи: юдейське церемоніальне срібло та традиційні вироби кримськотатарських майстрів.

У останньому девʼятому залі час від часу проводяться виставки сучасного ювелірного мистецтва.

 

Музей сьогодні

На виставці "Miras. Спадщина"На виставці "Miras. Спадщина"

На виставці "Miras. Спадщина"

Скарбниця Національного музею історії України

1 вересня 2021 року відбулася структурна перебудова установи, яка отримала назву: Скарбниця Національного музею історії України – філія Національного музею історії України.

 

За 60 років свого існування музей сформував колекцію із 57 тисяч одиниць зберігання, частина яких є унікальною. Було здійснено реставрацію, що дала можливість зберегти для майбутніх поколінь безцінні скарби. Музей став центром наукового дослідження історії ювелірного мистецтва.

 

Війна змінила ритм життя музею. 2022 року, у перші дні повномасштабного вторгнення Росії в Україну, співробітники Скарбниці забезпечили збереження та евакуацію коштовної колекції.

 

Після визволення Київщини постійну експозицію замінили тимчасові виставки, що розповідають про унікальні археологічні артефакти, збережені Україною, про кримськотатарську культуру та Україну часів гетьмана Мазепи.