Пектораль. Знахідка століття
Онлайн-виставки
Про виставку
Дізнайтеся більше про скіфську золоту нагрудну прикрасу пектораль та обставини її знайдення.
Виставку відкрили 30 липня 2021 на честь 50-річчя завершення робіт на кургані Товста Могила на Дніпропетровщині. Експонувались речі з розкопок цього найвідомішого скіфського кургану України. Частина предметів належить до колекції Скарбниці НМІУ, іншу частину – надав Інститут археології НАН України.
На виставці показали найцікавіші знахідки, а також передали атмосферу археологічних розкопок, етапи дослідження та враження керівника експедиції Бориса Мозолевського від знахідок, які він занотував у польовому щоденнику. Завершальний розділ присвятили Борису Мозолевському та показали вплив феномену пекторалі на сучасне українське мистецтво.
Кураторські екскурсії виставкою
Археологічні дослідження кургану Товста Могила
Дослідження кургану зумовила загроза руйнування насипу, й так сильно пошкодженого будівництвом залізничного депо. До того ж, на ньому височіли стовпи мережі високовольтних передач. Зрештою у 1971 році науковці Орджонікідзевської експедиції Інституту археології під керівництвом Бориса Миколайовича Мозолевського дослідили курган Товста Могила на околиці м. Орджонікідзе (нині м. Покров) Дніпропетровської області. Розкопки тривали протягом чотирьох місяців – з кінця березня до кінця липня.
На початку досліджень у складі експедиції були лише два працівники Інституту археології: сам Борис Мозолевський та лаборант Олександр Загребельний. Згодом група поповнилася художником Григорієм Ковпаненком, скіфологами Євгеном Черненком, Галиною Ковпаненко, лаборантами Геннадієм Євдокимовим, Наталією Зарайською та ін. Після розширення складу експедиції дослідження велися активніше в різних частинах кургану, тож цікаві відкриття могли відбуватися одночасно.
Під ...
Бокова гробниця
На другий день досліджень археологи виявили залишки поховального кортежу, залишені скіфами на глинистому викиді з бокової могили. Тут були бронзові прикраси та залізні деталі вуздечок чотирьох коней, а також бронзових навершників від возу. Значно пізніше дослідили залишки коліс, ймовірно, від цього самого возу або возів (?), на яких везли тіла померлих: дружини скіфського правителя та його нащадка (?).
Вивчення Бокової гробниці розпочали 3 травня та завершили 21 червня 1971 року. Тобто дослідження тривало близько 1,5 місяця. За цей час науковці вивчили будову камери із двома вхідними ямами, простежили залишки коліс поховального возу, якими скіфи перекрили ці входи. Біля одного з них, упритул до коліс, поклали служника, якого умовно називаємо «візником». Окрім нього, в камері знайшли рештки «охоронця», «кухарки» та «служниці».
Основних небіжчиків, яких Борис Мозолевський називав «цариця» та «царевич», відправили в засвіти в оздобленому з...
Центральна гробниця, поховальні почет та тризна
Висота насипу кургану станом на 30 березня 1971 року сягала 8,6 м, його діаметр становив 60 м. Дослідження насипу (складної конструкції з різних шарів ґрунту та каменю над давньою похованою поверхнею) проводили секторами для того, щоб отримати стратиграфічний розріз. Вивчення перетинів археологічних об’єктів допомагає зрозуміти послідовність їхнього будівництва. У Товстій Могилі під полою північно-східного сектору насипу виявили майданчик розмірами 6×14 м, усіяний розбитими амфорами. Ймовірно, тут було місце відправи поховальної трапези (тризни).
Всього в кургані виявили рештки поховань семи коней. Усі вони були із вуздою та сідлами. Шістьох поклали у дві спеціальні могили (по три коня у кожній) неподалік центральної гробниці. Ці могили сумістили із похованнями «конюхів». Коней зі срібною вуздечкою супроводжували два «конюхи» без жодних супутніх речей. Одному із супровідників було близько 10–12 років. Трьох коней із золотою вуздечкою супрово...
Про золоту пектораль
21 червня, понеділок
...наприкінці дромоса тут же біля південної його стіни був знайдений великий круглий золотий предмет, який виявився пектораллю. Це сталося о 14:30… Всі одразу зойкнули та почали цілуватися...
Річ настільки дивовижна, що опис її займе багато сторінок, тому сьогодні годі й мріяти про це.
Б. Мозолевський, Польовий щоденник
Пектораль із Товстої Могили є нагрудною прикрасою скіфського правителя 4 століття до н. е. (Вага — 1149 г, діаметр — 30,6 см)
На думку вчених, пектораль була виконана грецькими майстрами-торевтами в ювелірній майстерні Афін або Пантікапея на замовлення скіфської знаті у другій чверті 4 століття до н. е. Пектораль виявили 21 червня 1971 під час археологічних досліджень Центральної гробниці у скіфському кургані Товста Могила поблизу міста Орджонікідзе (нині м. Покров) Дніпропетровської області.
За рік після знайдення золоту пектораль передали до Музею історичних коштовностей України...
Матеріали по виставці
Пов'язані заходи
"Скіфи і греки на берегах Чорного моря" Авторська екскурсія
вул. Лаврська, 9
Авторська
Збережено в Україні
вул. Лаврська, 9
Виставка