До музею передано артефакти, вилучені під час проведення обшуку по кримінальному провадженню

12.02.2026

photo_2026-01-15_12-59-53.jpg

До Національного музею історії України передані артефакти, вилучені під час проведення обшуку по кримінальному провадженню – бронзовий римський казанок 3–4 ст. та підставка-тріпус (триніжник) під нього. За процесуального керівництва Липовецького відділу Немирівської окружної прокуратури, співробітниками Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області виявлено археологічні предмети, знайдені під час здійснення незаконного детекторного пошуку на об’єкті культурної спадщини.

photo_2026-01-15_12-59-44.jpg

Досудовим розслідуванням встановлено, що місцевий мешканець, який почувши від знайомих про знахідки римських золотих та срібних монет, вирішив спробувати себе в ролі скарбошукача. Співробітники музею вважають, що цією особою було знайдено древнє поховання-кремацію з особливо цінними артефактами. В подальшому він планував здійснити продаж цих знахідок через Інтернет, але йому завадили Вінницькі правоохоронці. Провадження здійснюється по факту незаконного привласнення скарбу, який має особливу культурну цінність.

DSC_7195.jpg

Олена Земляна, генеральний директор НМІУ: «Завдяки нашій співпраці з правоохоронцями, яка триває вже четвертий рік, нам вдалося принципово змінити парадигму бачення історії України. Теза, що споконвіку наша земля була відокремлена Карпатами від Європи, уже не працює. Протягом тисячоліть Україна була та залишається частиною Європейської цивілізації».

photo_2026-01-15_12-59-51.jpg

Сергій Діденко, завідувач сектору археології: «Такі знахідки, як цей римський тріпус (або тріпод), в Північному Причорномор’ї ще ніколи не траплялися, навіть в античних містах. В Римській імперії вони були ознакою високого статусу та входили до складу престижних бенкетних сервізів або встановлювалися в храмах з блюдами для приношень. Ще більшу роль вони відігравали у європейських войовничих варварів, зазвичай їх знаходять в поховання вождів, які ми називаємо королівськими чи князівськими».

Максим Левада, куратор програми «Врятовані скарби». За три роки нам вдалося розробити ефективний алгоритм співпраці з правоохоронцями. Свідоме та компетентне ставлення Офісу Генерального прокурора до наших заяв стало запорукою результативності програми. Цей випадок дуже показовий – людина виставляла фотографії знахідок не на інтернет-аукціоні, а в соціальній мережі. Буквально через годину їй порадили інформацію видалити. У мене були великі сумніви щодо результатів, тому сьогодні я відчуваю справжнє свято».

Незабаром унікальні знахідки буде занесено до державної частини Музейного фонду України.

photo_2026-01-15_12-59-42.jpg

photo_2026-01-15_12-59-43.jpg

photo_2026-01-15_12-59-54.jpg

photo_2026-01-15_12-59-41.jpg

Поділитися