Колекція Національного музею історії України поповнилась бронзовими деталями кінського спорядження 9 – першої половини 8 ст. до н. е.
Нещодавно за рішенням Кам’янець-Подільського міськрайонного суду до Національного музею історії України було передано бронзові деталі кінського спорядження 9 – першої половини 8 ст. до н. е. – вудила з приєднаними до них псаліями, а також два окремі псалії. Ці рідкісні археологічні предмети незаконно привласнили грабіжники пам’яток археології та намагалися продати їх на одному з аукціонів.
Вудила – це головний елемент кінської вузди. До них прикріплювався шкіряний повід для керування конем, а самі вудила вкладалися в ротову порожнину тварини. Щоб вони не перекошувалися під час натягування повода, до вудил з боків кріпилися спеціальні стрижні-фіксатори – псалії.
В історії України період 9–8 ст. до н. е. називають кіммерійським чи раннім передскіфським часом. Тоді на степових просторах Північного Причорномор’я жили носії чорногорівської культури, які науковці пов’язують з кіммерійцями – першим народом Східної Європи, який згадується в давніх писемних джерелах. Західні райони України заселяли вихідці із Центральної Європи – племена культур фракійського гальштату. На території Волині, Галичини й Поділля жили автохтонні племена лужицької та висоцької культур. Межиріччя Дніпра й Дністра та лісостепові райони Дніпровського Лівобережжя займали племена чорноліської культури. Більша частина Дніпровського Лісостепового Лівобережжя була заселена носіями бондарихинської культури. В горах і передгір’ях Криму жили таври (кизил-кобинська культура).
Передані до музею елементи вузди є досить рідкісними. Щоб заволодіти ними, сучасні грабіжники старожитностей вочевидь пограбували й знищили в околицях Кам’янця-Подільського могилу воїна чи можновладця, який жив на цих теренах близько трьох тисяч років тому. Також ці знахідки могли бути частиною незаконно привласненого скарбу.
Щиро дякуємо правоохоронним органам за оперативну роботу та за збереження культурної спадщини України!