Нашу партнерську виставку «Мазепа. Стратегія європейської України» в Національному заповіднику «Києво-Печерська лавра» відкрито
Фото Національного заповідника «Києво-Печерська лавра»
Виставку «Мазепа. Стратегія європейської України» в Національному заповіднику «Києво-Печерська лавра» відкрито! Символічно, що це відбулося в День Героїв. І ми дякуємо Збройним Силам України, завдяки яким можемо створювати виставки.
Проєкт є новим прочитанням виставки «Європейська Україна. Доба Мазепи» – першої в Скарбниці Національного музеї історії України після початку повномасштабної війни. Нині в 4-у корпусі заповідника «Києво-Печерська лавра» представлено ще більше унікальних пам’яток, повʼязаних з легендарним гетьманом, його добою, політичними й духовними орієнтирами тогочасної України.
Команду проєкту привітали в. о. генерального директора Національного заповідника «Києво-Печерська лавра» Світлана Котляревська й міністр культури та стратегічних комунікацій України Микола Точицький. Пан Микола підкреслив, що європейська стратегія Мазепи – це те, що Україна продовжує втілювати нині.
Народний депутат України, очільник парламентського комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики Микита Потураєв зазначив: «Читаючи історію, сучасні люди можуть ставити питання, чи не припустився Мазепа трагічних помилок. Нікому не радив би опинитися на його місці на початку 1700-х років. На мою думку, він діяв правильно, в інтересах держави, в інтересах нації, яка тоді народжувалася. Це підтверджує те, що після Івана Мазепи декілька століть мос****ня цілеспрямовано й систематично намагалася стерти пам’ять про нього, знищити всі пам’ятки, пов’язані з козацькою державою та її очільниками. Але надто багато зробила Гетьманщина, надто багато збудував Іван Мазепа. Тому вони не змогли викорінити, підірвати й знищити все».
Завідувачка Скарбниці Національного музею історії України Наталія Панченко згадала: «Ще 2022 року ми почали проєкт, присвячений гетьману Мазепі, бо хотіли показати, що Україна – це країна з великою культурною спадщиною, і в нас є те, що варто захищати. Ми прагнули підтримати наших громадян у пошуку ідентичності. Артефакти, представлені на виставці 2022 року, і нині унаочнюють, що ми давно є Європою. У нас спільні цінності, для нас є природним право на опір, коли чинять несправедливість. Підручники, за якими вчилися в Києво-Могилянській академії, були такими самими, як і в європейських університетах. І все це можна побачити на виставці».
Україна і нині має того самого російського ворога, з яким триста років тому боровся Іван Мазепа. Готовність українців до збройного опору унаочнюють три шаблі, представлені на виставці: шабля доби Речі Посполитої, шабля представника Ґераїв – правлячої династії Кримського ханату, і шабля Івана Мазепи.
«Головне в цій виставці – краса українського бароко. Це те, що не змогла знищити російська імперія, замінивши систему освіти й права, насадивши свою адміністрацію. Українське бароко сформувалося як версія європейського мистецького напрямку, і живе донині. Для нас воно теж є символом української ідентичності й державності. Тому цей проєкт – ще й про красу і те, що Україна буде жити, доки житиме наша спадщина», – підкреслила Наталія Панченко.
На відкритті народний артист України, військовослужбовець Тарас Компаніченко виконав думу «Всі покою щиро прагнуть» (автором якої вважають гетьмана Івана Мазепу), зануривши гостей у барокову атмосферу. А куратор виставки, провідний науковий співробітник Національного музею історії України Ярослав Затилюк провів кілька кураторських екскурсій.
Ця виставка – ще й непересічний приклад співпраці багатьох інституцій. Із вдячністю згадуємо всіх, хто долучився до проєкту: Національний заповідник «Києво-Печерська лавра»; Національний музей історії України, філією якого є Скарбниця; Національний заповідник «Чернігів стародавній»; Чернігівський обласний історичний музей імені В. В. Тарновського; Національний заповідник «Хортиця»; Національний заповідник «Гетьманська столиця»; Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського; Центральний державний історичний архів України, м. Київ.
Команда проєкту прагне, щоб ця виставка була простором для осмислення української історії. Тому експозицію завершує гравюра Сергія Якутовича «Мазепа. Роздуми». Сам автор в одному з інтерв’ю так характеризував гетьмана: «Мазепа – мій герой. Бо він європеєць, лицар, коханець. Не входить у контекст нашого життя, бо програв усе. Люблю тих, хто робить великі ставки. І не щоб виграти, а просто інакше не можуть». Ким є Мазепа для вас? Знайомтеся з гетьманом і його добою на виставці «Мазепа. Стратегія європейської України», що триває в 4-у корпусі Національного заповідника «Києво-Печерська лавра» до 20 березня 2026 року.
Відвідування виставки входить у вартість загального квитка в заповідник.
Фото Олега Мітюхіна, Національний музей історії України