День Героїв

Олександр Кучерук , завідувач відділу історії України 14 – початку 20 століть Національного музею історії України23.05.2025

1.png

Євген Коновалець. Фото. Польща. 1920-ті рр. Світлина з періоду формування Української військової організації. На однострої Є. Коновальця – нагрудний знак «УСС»

23 травня 1938 року внаслідок теракту в Роттердамі загинув голова Проводу ОУН – полковник Євген Коновалець. У національній пам’яті зберігалася також інша трагічна подія – убивство 22 травня 1926 року в Парижі Голови Директорії УНР Симона Петлюра. Ці дві події об’єднали та почали вшановувати як День Героїв. Зрозуміло, що відзначати такий день українці могли лише у вільному світі, а не в совєтській Україні.

Євген Коновалець (1891–1938) – державний, військовий і політичний діяч, полковник Армії УНР, командир Січових стрільців, керівник Української військової організації, засновник і перший голова Організації українських націоналістів (1929–1938), один з ідеологів українського націоналізму. Відповідно до закону «Про правовий статус та вшанування пам’яті борців за незалежність України у 20 столітті України», Є. Коновалець визнаний борцем за незалежність України.

Отож, понеділок 23 травня 1938 року, 12 година 13 хвилин. Роттердам, що жив розміреним життям законослухняних міщан, раптом струсонуло вибухом, який пролунав у самому центрі на головній вулиці, поряд із респектабельними готелями й ресторанами, крамницями, неподалік міської ратуші. Це було завершення кількарічної спецоперації совєтських спецслужб із ліквідації «ворога народу», а насправді борця з більшовицькою окупацією України Євгена Коновальця.

За кілька днів полковника поховали на міському кладовищі, наголошуючи, що це тимчасова могила, бо настане час, і прах Героя повернеться в рідну землю.

Оточенню Є. Коновальця вдалося зберегти деякі його особисті речі, рукописи, листи тощо. А також зібрати тогочасні газети з різних країн, які висвітлювали роттердамську трагедію.

Врешті-решт, уже в час незалежності більшість речей Є. Коновальця завдяки останньому президенту УНР в еміграції та голові ОУН Миколі Плав’юку було передано до Національного музею історії України.

Ось деякі з них.

2.png

3.png

4 1929+Palijiv.png

6.png

7.png

9.JPG

8.png

10.png

1. Відзнака Ради Січових стрільців. 1919 р. Австрія, Відень. Автор Михайло Бринський. (З так званої Празької колекції.) Відзнаку було випущено для всіх членів Ради старшин, зокрема й голови Ради – Є. Коновальця.

2. Група учасників Першого конгресу українських націоналістів. Фото. 1929 р. Відень. Австрія. Конгрес українських націоналістів відбувався 28 січня – 3 лютого 1929 року у Відні. На фото – 27 із 30 учасників, решта з конспіративних причин не брали участі у фотографуванні. У центрі в першому ряді – Є. Коновалець.

3. Євген Коновалець із сином Юрком і головою партії «Українське національно-демократичне об’єднання» (УНДО) Дмитром Паліївим на прогулянці Женевським озером. Швейцарія.1929 р.

4. Закордонний паспорт громадянина Литви, виданий на ім’я Євгена Коновальця. 1938 р. Литовська влада надала Є. Коновальцю та ще кільком членам ОУН закордонні паспорти громадянина Литви. Для них це був своєрідний захист і можливість вільно пересуватися континентом.

5. Газета «De Telegraaf». Роттердам. Нідерланди. 23 травня 1938 р. Повідомлення про терористичний акт у центрі Роттердама й загибель Є. Коновальця.

6. Книга «Євген Коновалець». Худ. О. Савченко-Більський. 1938 р. Збірник статей та інформаційних повідомлень про вшанування Є. Коновальця.

7. Пропагандивна марка «Травень. Ваш наказ – наш закон». 1938 р. Після загибелі Є. Коновальця головою ОУН в серпні 1939 року обрали полковника Андрія Мельника. Підкреслюючи тяглість державницької традиції, на марці зображено: (зліва направо) Євгена Коновальця, Симона Петлюру, Андрія Мельника.

8. Значок «Євген Коновалець». Канада. Крайовий комітет Українського національного об’єднання Канади. 1938 р. Українське національне об’єднання як суспільно-політична організація українців Канади, формально утворене 1934 року, мало десятки філій по всій Канаді.

Поділитися