20 квітня – Воскресіння Христове
Писанки з колекції МІСТ
20 квітня християни відзначають найбільше християнське свято – Великдень, Воскресіння Христове. Обов’язковим елементом святкової великодньої трапези є крашанки та писанки.
Великодні яйця виготовляли з різних матеріалів, переважно використовували для розпису пташині. В Україні побутує ряд технік для виготовлення великодніх яєць, які можна поділити на дві групи: виготовлені без використання воску та за допомогою воскової техніки (писанки, крапанки), при цьому віск поетапно наносять на певні ділянки поверхні яйця, для чого, здебільшого, використовують писачок.
За відсутності писачка і фарб можна зробити дряпанку. При цій техніці яйце зафарбовують темним барвником, олівцем наносять орнамент, після цього гострим предметом продряпують намальований ескіз. До появи синтетичних барвників для декорування писанок використовували саморобні фарби, які виготовляли з кори та плодів дерев, трав і квітів. Писанки пишуть на видутому чи повному яйці. Повні писанки малювались на рік від Великодня до Великодня. Такі яйця не псуються. Якщо ж вибухне, то за повір’ями, це добре, оскільки воно увібрало у себе негатив будинку. Для прикрашання використовують також солому пшениці, вівса та ячменю, яку очищають від кілочків, вимочують у теплій воді, або проварюють для розм’якшення та вишкрібають внутрішню сторону. Вирізані елементи приклеюють до яйця.
У колекції декоративно-ужиткового мистецтва Національного музею історії України зберігаються писанки, розписані різними техніками, та глиняні писанки. Виготовлені вони у 20 – початку 21 століття.
Вітаємо всіх, хто святкує нині Великдень, із цим світлим святом! Бажаємо усім українцям стійкості, єдності й віри в те, що світло неодмінно здолає пітьму.