22 січня – День Соборності України

Альона Якубець , завідувачка відділу новітньої історії України Національного музею історії України22.01.2025

photo_2023-01-18_13-10-49 (resized).jpg

Проголошення Акта Злуки УНР і ЗУНР 22 січня 1919 р. на Софійській площі в Києві. Фото. ЦДАГОУ, ф. 422, оп. 2, спр. 6, арк. 16

Для українців це особливий і святковий день. Ще на початку 20 століття наш народ не мав власної держави. Ба більше, землі, на яких проживали українці, входили до складу різних держав – Наддніпрянщина перебувала у складі Російської імперії, а Східна Галичина, Буковина й Закарпаття – у складі Австро-Угорщини. Однак українці не забували, що вони є представниками однієї нації, тому вели боротьбу не лише за своє визволення, а й прагнули об’єднання, або ж, як тоді говорили, соборності.

Перша світова війна ослабила держави, які воювали, і створила сприятливі умови для багатьох бездержавних народів Європи, зокрема й для нашого народу. Спершу 22 січня 1918 року під час Української революції була проголошена незалежна Українська Народна Республіка в Києві, а 13 листопада 1918 року – Західноукраїнська Народна Республіка у Львові. Майже відразу між делегаціями двох держав – УНР і ЗУНР, почалися переговори, які закінчилися підписанням 1 грудня 1918 року Передвступного договору про злуку (об’єднання) обох держав. 

Урочиста церемонія проголошення Акта Злуки відбулася 22 січня 1919 року на майдані Святої Софії в Києві. О дванадцятій годині Військовий оркестр заграв Національний Гімн, і настав найурочистіший момент свята – член Директорії професор Федір Швець виголосив текст Акта Злуки. У ньому зазначалося: «Віднині воєдино зливаються століттями відірвані одна від одної частини єдиної України. Західна Українська Народна Республіка (Галичина, Буковина, Угорська Русь) і Наддніпрянська Велика Україна. Здійснилися віковічні мрії, якими жили і за які вмерли кращі сини України. Віднині є єдина незалежна Українська Народна Республіка».

На жаль, завершити процес об’єднання України на практиці тоді завадила окупація наших земель більшовицькою росією, Польщею та Румунією.

Очікувано, що в роки радянського тоталітарного режиму проголошення незалежності Української Народної Республіки й День Соборності не відзначалися. Ці свята влада називала «контрреволюційними» та намагалася стерти з історії. Однак ідея єдності українських земель продовжила жити. Уперше офіційно День Соборності відзначили 22 січня 1939 року в місті Хуст на Закарпатті. Це була наймасовіша демонстрація українців. Участь в акції взяли понад 30 тисяч людей.

 

мітинг_на_День_Злуки_Хуст,_22_січня_1939_року_resized.jpg
Святковий мітинг на День Злуки, Хуст, 22 січня 1939 р. Фото. З колекції МІСТ

Демократичні сили активно пропагували пам’ять про Злуку під час боротьби за незалежність України від срср.  Так, 21 січня 1990 року відбулася одна з найбільших у Центральній та Східній Європі масових акцій – символічний ланцюг злуки «Українська хвиля» від Києва до Львова як символ єдності східних і західних земель України та знак вшанування проголошення Акта Злуки. 

 

Ф-21758-до (resized).jpg
Ланцюг єднання, 21 січня 1990 р. Фото. З колекції МІСТ

За різними оцінками, тоді участь в акції взяли від 1 до 5 мільйонів українців. Відтоді «живий ланцюг» став символом Дня Соборності.

По-особливому дату 22 січня почали сприймати з 2014 року. Саме цього дня відкрився мартиролог Революції Гідності, загинули перші герої Небесної сотні. Кров’ю 22 січня, публічним розстрілом мирних протестувальників Янукович відрізав собі шляхи назад. 

 

Ф-24191.jpg
Революція Гідності, січень 2014 р. Фото. З колекції МІСТ

 

Перемога Майдану розлютила керівництво Кремля. Через місяць почалося вторгнення росії на територію Криму й Донбасу. Нині Соборність – це не лише єдність, неподільність усіх територій України, це й духовна єдність українців, які проживають на території України, а також єдність усіх громадян України незалежно від національності та віросповідання, спрямована на утвердження справжнього суверенітету й незалежності України, побудову процвітаючої демократичної національної держави.

12ef8cfb0bae48f0fd0e57b2f0906dfd-wide-big.jpg
Святкування Дня Соборності в Харкові, 22 січня 2022 р. Фото

Цьогоріч ми вже втретє відзначаємо День Соборності в умовах широкомасштабної війни росії проти всієї України. Проти російських окупантів нині воюють представники всієї України – від Львова до Луганська. І саме єдність українців є запорукою успіху нашої Перемоги!

Поділитися