Представники 130 музеїв України обговорюють у Варшаві виклики деколонізації та нові наративи в роботі
Завідувачка Скарбниці Національного музею історії України Наталя Панченко нині представляє музей на конференції «Заповнення сліпих плям 2.0: Нові наративи та роль музеїв у відбудові України» (“Filling Blind Spots 2.0: New Narratives and the Role of Museums in the Reconstruction of Ukraine”). Захід, який проходить у Варшаві 4–5 листопада, організувала фундація OBMIN.
У конференції беруть участь представники 130 музеїв з усіх куточків України, а також партнерські установи Польщі, Німеччини та інших країн. Головною темою є пошуки нових наративів для музеїв та необхідність професійно деколонізувати їх.
«Музеї мають відображати суспільні очікування та вимоги, що змінюються. Війна, розпочата росією, та її наслідки також вимагають від музеїв зміни тем, які вони представляють, і того, як вони це роблять. Водночас ці питання не є унікальними для України та становлять виклик усюди. Тож конференція зібрала разом експертів з різних країн, щоб уможливити широку дискусію, яка включатиме й обговорення українського досвіду», – зазначають організатори.
Наталя Панченко акцентувала: «На конференції музейники України отримують потужну підтримку європейських інституцій у тому, що стосується роботи з сенсами. Тут усі давно розуміють значення культурної спадщини для суспільства і держави. Це об’єктивна цінність для європейських країн. І в цьому відчувається прогрес, порівняно з Україною, де досі, попри війну на знищення, культурна спадщина не стала самостійною цінністю для держави, а все ще має допоміжне, інструментальне значення. Розуміння цінності культурної спадщини унаочнює навіть назва профільного відомства Польщі – Міністерство культури і національної спадщини. Тому професійні діалоги музейників у такому середовищі цінні і для розвитку спільноти, і для підтримки співробітників культурних закладів».
Національний музей історії України (МІСТ) дякує фундації OBMIN за можливість обговорити нагальні теми деколонізації і реакції музеїв на виклики війни. Оскільки у заході бере участь дуже багато учасників, неможливо врахувати досвід і думки всіх. Тому МІСТ, усіляко підтримуючи місію OBMIN, пропонує продовжити обговорення питань деколонізації в українських музеях і після конференції. Серія онлайн-семінарів, яка передувала цьому заходу, доводить дієвість такого підходу.
«Заповнення сліпих плям 2.0: Нові наративи та роль музеїв у відбудові України» – це третя конференція, організована фундацією OBMIN і партнерами. Вона об’єднала 130 українських музеїв: національних, регіональних і місцевих, широко- й маловідомих. Вони представляють різноманітні теми: мистецтво і культуру, історію і національну історію, розповідають про технології, поетів тощо.
Фундація OBMIN заснована 2022 року у Варшаві. Відтоді вона стала найбільшою мережею музеїв України. OBMIN є платформою, яка допомагає цим музеям будувати мережі між собою, комунікувати з установами за кордоном, обговорювати актуальні виклики.
Більше інформації на сайті: www.obmin.eu