Артефакти музею представили під час презентації проєкту «Українська історія: глобальна ініціатива»
Проєкт «Українська історія: глобальна ініціатива» анонсував імена близько 90 дослідників, які протягом наступних трьох років працюватимуть над 70 темами. Кожна із цих тем покликана дослідити глибоку, тривалу (longue durée) глобальну історію України.
26 членів Міжнародної академічної консультативної ради з Європи, Північної Америки, Азії та Африки допоможуть дослідникам досягти цілей проєкту та знайти неочікувані нові взаємозв’язки. Академічну раду очолив Тімоті Снайдер, професор Єльського університету, науковий співробітник Інституту гуманітарних досліджень у Відні.
«Ми шукаємо правду. Ідея полягає в тому, щоб шукати правду, правду про те, хто такі українці, правду про ці землі, правду про відносини між цими землями і їх людьми, іншими землями та іншими народами. Ми шукаємо відповідей на запитання “як” і “чому”, факти та мотиви людей протягом тисячоліть, послуговуючись сучасними методами», – окреслив ідею проєкту Тімоті Снайдер.
Національний музей історії України під час заходу представив чотири артефакти, які демонструють взаємозв’язки української історії та культури із загальноєвропейським поступом. Це посудина для зберігання зерна культури Кукутень-Трипілля (поч. 4 тис. до н.е.), сітула (антична посудина для води, 4 ст. до н.е.), процесійний хрест (11 ст.) і меч (11 ст.).
У контексті проєкту найбільш промовистим експонатом є меч 11 століття, знайдений у селищі Димер, що за 30 кілометрів від Києва. Основа його навершя прикрашена зображенням змій із розкритими пащами, що характерно для скандинавського стилю Рінгеріке (Ringerike). Найближчим подібним зображенням є різьблена плита саркофага, знайдена на кладовищі церкви св. Павла в Лондоні. Руків’я ж прикрашено орнаментом в іншому стилі, що нагадує поширений у романському мистецтві мотив «хвилі, що біжить». Цей меч належить до групи мечів, які з’явилися в районах тісних контактів між Данією та Британією, і, найімовірніше, пов’язані з данським середовищем Англії.
Автори проєкту прагнуть зазирнути якомога глибше в минуле і по-новому осмислити наш вибір майбутнього. Саме тому дослідження в межах ініціативи сягають витоків життя на Землі та доісторичних часів, а також провадитимуться у сфері екології, торкатимуться тем виживання та майбутнього людства. Серед тематичних блоків – первісні часи, зародження Європи, Русь та її наступники, сільське господарство/культура та імперія, тоталітаризм, людина у радянській Україні, переосмислення, зокрема війни як досвіду.
«Я глибоко переконаний, що цей проєкт запропонує науковцям у різних галузях, у різних культурах, у різних країнах переосмислити методологію, – підкреслив Борис Ґудзяк, Митрополит-Архиєпископ Філадельфійський Української Греко-Католицької Церкви, Президент Українського Католицького Університету, член Ради директорів проєкту. – Знаєте, в історії завжди є відкриттям, коли хтось знаходить нове джерело, коли хтось описує невідому подію або уточнює дату. Набагато важливіше, коли науковці пропонують нову методологію. Я думаю, що ніхто ще так не писав історію».
«Російська агресія проти України стала поворотним моментом у європейській і навіть світовій історії. Відсутність стабільності та безпеки в регіоні залишається значним викликом і мало не ключовим у міжнародних відносинах наразі, – підкреслив Ярослав Грицак, професор Українського католицького університету, співголова Міжнародної академічної консультативної ради проєкту. – Цей регіон, історично сформований своєю географією та кліматом, довгий час перебував у центрі глобального конфлікту з далекосяжними політичними наслідками».
Презентацію проєкту модерувала Наталія Гуменюк, директорка ініціативи, співзасновниця Public Interest Journalism Lab (Лабораторія журналістики суспільного інтересу) та ГО «Громадське», членкиня Ради директорів проєкту.
«Українська історія: глобальна ініціатива» – це міжнародний академічний проєкт, заснований Віктором Пінчуком 2023 року як благодійна організація у Великій Британії. Наглядову раду очолює Карл Більдт, а Тімоті Снайдер – Академічну раду. Проєкт працюватиме над створенням експериментальної, креативної, глибокої та широкої версії української історії, починаючи від доісторичних часів і до сьогодення.
Фото проєкту «Українська історія: глобальна ініціатива»