35 років тому відбувся Установчий з’їзд Народного Руху України за перебудову

Ольга Голдованська , Старша наукова співробітниця Національного музею історії України09.09.2024

Печатка.jpg

Печатка оргкомітету Установчого зʼїзду Народного Руху України за перебудову. Київ, УРСР. 1989 р. Національний музей історії України

8–10 вересня 1989 року в Києві відбувся Установчий зʼїзд, який формалізував створення громадсько-політичної організації «Народний Рух України за перебудову», або просто Рух (НРУ). Він став рушійною силою, яка перебувала у непримиренній опозиції до радянської Компартії та виступала за повну незалежність України. 

З’їзд проходив у Київському політехнічному інституті, у події взяли участь 1109 делегатів. Під час заходу ухвалили статут і програму, а також обрали керівні органи Руху. Першим головою організації став поет і громадський діяч Іван Драч. У 1992–1999 роках Рух очолював дисидент, політик і публіцист Вʼячеслав Чорновіл. Також до лав НРУ увійшли українські дисиденти Левко Лукʼяненко, брати Михайло і Богдан Горині. На Установчому зʼїзді створили виконавчий орган – секретаріат Руху, який очолив Михайло Горинь. 

На заході використовували майбутню державну символіку України – синьо-жовтий прапор, тризуб, а також гімн «Ще не вмерла України ні слава, ні воля». Самі засідання розпочиналися під «Козацький марш». 

Народний Рух України як громадсько-партійну організацію Рада Міністрів УРСР зареєструвала 1990 року. НРУ як політичну партію Міністерство юстиції України зареєструвало 1993 року. 

1990 року за ініціативи Руху відбулася низка масових суспільно-культурних акцій. Так, 21 січня 1990 року було організовано «Українську хвилю» («Ланцюг єднання»). Йдеться про «живий ланцюг» від Івано-Франківська через Львів до Києва, присвячений річниці Злуки УНР і ЗУНР. Також учасники Руху активно долучилися до святкування 500-ліття запорізького козацтва на Нікопольщині та Запоріжжі (серпень 1990 року). 

Рухівці піднімали синьо-жовті прапори на держустановах. На початку 1990-х років у лавах НРУ перебувало понад 5 млн осіб. 1990 року Рух досяг значних успіхів у виборчій кампанії, що дало змогу створити впливову парламентську фракцію «Народна Рада» та забезпечити більшість у низці місцевих рад: у Києві, у центрі і на заході України, у Сєвєродонецьку (Луганщина). 

Робота рухівських депутатів в областях і у Верховній Раді України мала вирішальний вплив на становлення вільної української держави та забезпечила перемогу ідеї незалежності на референдумі 1 грудня 1991 року.

У Національному музеї історії України триває виставка «Боротьба за незалежність. Творці. Епізоди», на якій експонують матеріали з Установчого зʼїзду НРУ, а саме: вимпели НРУ; нарукавну повʼязку учасника Установчого зʼїзду Михайла Бойчишина та його мандат делегата зʼїзду; запрошення Валерія Грищука до участі в роботі з’їзду; печатку оргкомітету НРУ та значки «Рух» (1989 рік).

Вітрина 1.jpg

Вітрина 2.jpg

Матеріали Установчого зʼїзду Народного Руху України за перебудову. 8–10 вересня 1989 р. Київ, УРСР. Національний музей історії України

Поділитися