Харківські правоохоронці передали до музею вилучений скарб археологічної культури Ґава-Голігради

17.04.2024

__photo_2024-04-17_13-08-20.jpg

16 квітня харківські правоохоронці передали музею на відповідальне зберігання та для проведення комплексної експертизи скарб, який було вилучено в грудні минулого року. 

Спробу незаконного продажу цього скарбу виявили минулого року співробітники музею під час проведення моніторингу інтернет-майданчиків, пов’язаних з нелегальним обігом археологічних предметів. 

Скарб складається з предметів археологічної культури Ґава-Голігради (кінець 3 – початок 1 тис. до н.е.), пам’ятки якої поширені від Подунав’я до Східних Карпат. Це уламки бронзових знарядь – серпів та сокир, шмати плавленої міді та брили свинцю. Наші археологи вважають, що ці предмети були виробничою сировиною та належали древньому майстру-ливарнику. За попередньою інформацією слідства, скарб походить із Західної України. Окрім цього, під час обшуку було вилучено бронзовий скіфський казан.

Генеральний директор НМІУ, д.і.н. Федір Андрощук підкреслив виняткову наукову цінність переданих предметів: «Ми розраховуємо за допомогою експертних аналітичних досліджень отримати інформацію про хімічний склад кожного з переданих нам предметів. Порівнявши це з типами предметів зі скарбу та з інформацією про вже відомі аналогічні скарби, а їх відомо вже понад 20, ми зможемо достатньо впевнено окреслити територію, на якій працював древній майстер, та поглибити наші знання про технологічні прийоми та рівень майстерності давнього населення України».

Представники харківської поліції ознайомилися з археологічною експозицією музею та отримали на згадку про цю подію нові музейні видання. Наприкінці зустрічі Федір Андрощук наголосив: «Я щасливий від того, що географія нашої співпраці з правоохоронцями постійно розширюється. Ми ніколи не забудемо, що ворожою армією було сплюндровано унікальний археологічний музей у Верхньому Салтові під Харковом. Вага кожної врятованої археологічної знахідки сьогодні, коли ворог прагне розтоптати всю українську історію, неоціненна. З кожною нашою маленькою музейною перемогою ми все більше відчуваємо, як багато українських правоохоронців поділяє наші принципи та прагне врятувати історію та культуру України задля майбутнього. Це робить усіх нас сильнішими, а сьогодні я безмежно дякую харківським правоохоронцем».

Скарб було врятовано завдяки бездоганній професійній роботі співробітників Харківського РУП № 1 ГУНП в Харківській області при процесуальному керівництві Київської окружної прокуратури міста Харкова.

Користуючись нагодою наш музей іще раз звертається до всіх небайдужих громадян, які через незнання законів або випадково отримали археологічні предмети. Законодавством України не передбачено цивільного обігу археологічних знахідок, усі археологічні предмети є власністю держави. Якщо ви прагнете зберегти нашу спільну історію, врятувати нашу спільну культурну спадщину, звертайтеся до музеїв! 

Музеї відкриті для співпраці, а поповнення державної частини Музейного фонду України є одним з основних їхніх завдань. Давайте разом поповнювати та зберігати наше національне надбання!

___photo_2024-04-17_13-08-25.jpg

___photo_2024-04-17_13-08-08.jpg

photo_2024-04-17_13-08-12.jpg

Поділитися