«60 шедеврів Скарбниці Національного музею історії України» представили меценатам

02.04.2024

_02.jpg

Нове видання – унікальна можливість побачити найвідоміші артефакти Скарбниці навіть під час повномасштабної війни, коли майже всі вони сховані у безпечних місцях. Альбом підготовлено до 60-річчя нашої філії, яке припадало на 2023 рік. Це вже друге видання, яке ми зробили завдяки друзям з Меценатської Фундації «OLOS»

Обрати 60 предметів з майже 57 тисяч у колекції Скарбниці було неймовірно складно. Наші фахівці розповіли про артефакти, пов’язані з тисячоліттями історії: скіфи, доба Русі, золотарство 17–18 століть, предмети кримськотатарської культури.

06.JPG

Генеральний директор Національного музею історії України Федір Андрощук зауважив: «Два роки тому в цей час ми сиділи в порожньому музеї і думали, що робити. Тоді люди приходили до музею, питали, чи він відкритий, чи працюватиме. Це вселило надію, що музей і культура потрібні навіть під час війни. Оскільки відбулася масивна евакуація, робота музею була обмежена, насамперед у нас були знання і досвід. І перше, що спало на думку, – підготовка видань, в яких ми покажемо багатства колекцій музею». 

Презентація альбому 2024 року має певну логіку. Відділ «Золота кладова» при Київському державному історичному музеї, як спершу називалася Скарбниця, створили 1963 року. Але поштовхом до цього стали розкопки Мелітопольського кургану 1954 року. 

«Те, що Скарбниця з’явилася в українській культурі у радянській час, – дивовижна річ. Те, що радянські функціонери погодили ідею не віддавати в Москву і Петербург усі ці речі, а створити щось своє – абсолютно незрозумілий сигнал непокори. Не знаю, що за цим стояло, бо люди, які тоді керували радянською Україною, не виявляли інтересу до культури. Але так сталося, і нині є ця скарбниця української старовини», – підкреслив Федір Андрощук. 

_01.JPG

Завідувачка Скарбниці Наталія Панченко подякувала донаторам: «Меценати «OLOS» закохалися в наші шедеври, а ми – в цю відкриту активну команду, небайдужу до прекрасного. Ми були зворушені торік, коли ця фундація запропонувала закрити збір на альбом «Таємничий світ пекторалі». Тоді у медіа були різні тренди на кшталт «культура не на часі». Те, що люди почали збирати на видання, те, що ви долучилися і миттєво закрили цей збір, підтверджує, що культура під час війни потрібна, можливо навіть більше, ніж у мирні часи». 

_14.JPG

Засновниця Меценатської Фундації «OLOS» Тетяна Троян зазначила: «Скарбниця, на мій погляд, є одним із найкрасивіших музеїв України. Пам’ятаю дитяче враження, коли побачила коштовності цього музею, це – краса крізь століття. Мені подобається, що українці асоціюють себе з красою. Адже усвідомлення краси врятує світ, а одна з цінностей України та українців – естетика. Меценатство – це про кожного з нас. Можна стати меценатом, якщо задонатиш 100, 200, 2000 гривень – скільки хочеш. Треба збільшувати багаж українського у своєму серці і пропагувати українське. Наша фундація працює якраз для цього».

_19.JPG

Видання «60 шедеврів Скарбниці Національного музею історії України» стало особливим для Меценатської Фундації «OLOS», адже вперше за п’ять років її діяльності до збору долучилися 100 осіб. Мінімальний внесок становив 300 гривень, максимальний – 100 тисяч гривень. «Але питання не в кількості грошей, а в бажанні бути залученим до таких речей. Це відкриває нам історію, знання про нашу культуру, руйнує меншовартість, яка 300 років формувалась нашим сусідом», – акцентував директор Меценатської Фундації «OLOS» Ігор Осипенко, який вручив видання донаторам. Також першими отримали новинку колеги з дружніх інституцій і представники Міністерства культури та інформаційної політики України.

На жаль, продаж книжки «60 шедеврів Скарбниці Національного музею історії України» нині ускладнений. Команда музею вирішує це питання з органом управління, щоб видання якомога швидше потрапило на поличку музейної крамниці. Ми повідомимо вам, коли та як його можна буде придбати.

_84.JPG

_21.JPG

_48.JPG

_71.JPG

_70.JPG

_24.JPG

Поділитися