970 років тому помер київський князь Ярослав Володимирович

Вадим Арістов , науковий співробітник Національного музею історії України20.02.2024

Печатка.jpg

Молівдовул – висла свинцева печатка князя Ярослава Мудрого. 11 століття, Київ. Національний музей історії України

У ніч з 19 на 20 лютого 1054 року у Вишгороді біля Києва помер засновник Софії Київської, видатний політик свого часу і спільний предок усіх подальших києворуських князів (окрім полоцьких). Скільки прожив князь Ярослав?

Здавалось би, йому небачено пощастило. На відміну від більшості Рюриковичів, віком цього володаря давні автори спеціально цікавилися. Сильвестрова хроніка, або «Повість временних літ», містить аж два повідомлення про вік Ярослава. Але вони суперечать одне одному. У статті за 1016 рік київський автор повідомляє, що князю було 28 років, тобто народився він 988-го. А у статті за 1054 рік зазначено, що помер він у віці 76 літ, отже мав з’явитися на світ 978-го. Аналіз кісток, здогадно належних Ярославу, не дає відповідь, адже засвідчує літній вік людини, але не дозволяє оцінити його настільки точно. 

Глибший аналіз обох звісток про вік Ярослава у хроніці показав їхнє «літературне» походження. Зокрема, повідомлення про 28 років виявилося реліктом календарної нотатки, що відзначала останній рік у 28-літньому «колі сонця» – важливому циклі християнської хронології. Цикл, що завершувався 1016 року, розпочинався в рік закладання Десятинної церкви – 989-го. Під час створення хроніки нотатка «було 28 літ» зазнала редагування шляхом механічного додавання імені Ярослава. Так вона набула нинішнього вигляду і тепер читається як нібито інформація про вік князя.

Повідомлення про смерть Ярослава у віці 76 літ під 1054 роком стало результатом нехитрих обрахунків хроніста. Він порахував окремо періоди життя Ярослава після і до смерті його батька та склав їх разом. При цьому він використовував звичний для давньоруських текстів включний рахунок літ. Період від смерті Володимира 1015 року до смерті Ярослава 1054 року він оцінив у 40 років (включаючи і 1015-й, і 1054-й). Водночас попередній період Сильвестр почав з того літа, під яким він сам вперше згадав Ярослава – 980-й. Вираховуючи кількість літ від 980 до 1015, він знову включив обидва крайні роки – і вийшло 36. Склавши 40 і 36 Сильвестр отримав 76 «всіх літ». Таку калькуляцію не можна вважати достовірною, оскільки у статті за 980 рік подано сумарний каталог синів Володимира, що народжувалися впродовж тривалого часу від різних жінок. А отже 980-й не можна беззастережно приймати як дату народження Ярослава.

Оцінити вік видатного володаря ми можемо лише приблизно. Ярослав був одним зі старших (хоч і не найстаршим) синів Володимира Великого. Його матір’ю була полоцька княжна Рогніда, яку Володимир захопив силою ще до приходу до Києва, тобто не пізніше 980-х. Втім, Ярослав був другим сином від Рогніди після Ізяслава. На початку 11 століття він уже був повнолітньою людиною, міг керувати підлеглими й очолювати військо. Усе це дає підстави вважати, що Ярослав народився приблизно у середині 980-х і прожив близько 70 років.

Поділитися