Музей посилив захист колекцій у фондах завдяки організації ALIPH

17.01.2024

31.JPG

Під час повномасштабної війни фонд ALIPH (Міжнародний альянс із захисту спадщини в зонах конфлікту) одним із перших запропонував допомогу Національному музею історії України (МІСТ). Ще в березні 2022 року генеральний директор музею Федір Андрощук отримав лист від наукової директорки виконавчої ради ALIPH, докторки Майї Комінко. Вона сповістила, що організація отримала кошти для допомоги українським інституціям у збереженні культурної спадщини. У межах цієї програми фонд вже допоміг низці українських музеїв та чекав пропозицій і від МІСТ. 

Федір Андрощук згадує: «Тоді експозицію музею вже розібрали, а найцінніші речі евакуювали з Києва. У фондових приміщеннях бракувало місця для предметів з експозиції, які туди перенесли. Меблі для зберігання експонатів не могли вмістити всі матеріали через різні розміри речей і відсутність необхідних пакувальних матеріалів. Меблі фондів виготовлені в 1970-х роках із дерева й не відповідають сучасним стандартам. Спочатку ми хотіли використати допомогу на те, щоб оптимізувати фондові приміщення та замінити всі дерев’яні шафи на нові металеві. Але інженерні дослідження показали, що вагу таких меблів не витримає стара підлога фондів, тому ми зупинилися на придбанні окремих вогнетривких шаф».

Улітку 2022 року Майя Комінко відвідала музей, зокрема фонди, і пересвідчилася в тому, в якому стані там зберігаються речі. Після цього команда проєкту визначилася з метою гранту ALIPH: виготовлення, доставка й установлення вогнетривких шаф-сейфів для безпечного зберігання музейних колекцій, наукових архіву та бібліотеки музею. У грудні 2022 року МІСТ і ALIPH підписали грантову угоду, а протягом 2023 року ми придбали 120 шаф, які допомагають зберігати музейні зібрання надійніше.

Дякуємо партнерам із фонду ALIPH, які швидко запропонували допомогу в таких надважких умовах! Ця довіра й підтримка неоціненні!

Про ALIPH. Міжнародний альянс із захисту спадщини в зонах конфлікту є основним глобальним фондом, що займається винятково захистом і відновленням культурної спадщини в зонах конфлікту й у постконфліктних ситуаціях. Організацію було створено 2017 року у відповідь на масове знищення культурної спадщини за останні два десятиліття, переважно на Близькому Сході та в регіоні Сахель.

ALIPH діє на засадах державно-приватного партнерства, що об’єднує кілька країн і приватних донорів. Цей швейцарський фонд, розташований у Женеві, також користується привілеями та імунітетом міжнародної організації. Станом на жовтень 2023 року ALIPH підтримав близько 430 проєктів у понад 35 країнах на чотирьох континентах.

Ще в березні 2022 року ALIPH запустив свій «План дій із захисту спадщини в Україні», який підтримали країни-члени альянсу та приватні донори. Щедрі внески зробили Європейський Союз (2 млн євро), організація Ґетті (1 млн дол. США) і Князівство Монако (40 тис. євро). У жовтні 2023 року Євросоюз виділив на цю ініціативу ще 2 млн євро. Тоді ж ALIPH уже профінансував 180 проєктів з охорони культурної спадщини в Україні. Більше інформації про фонд за посиланням: https://www.aliph-foundation.org/en .

Поділитися