Від моря до моря. Merest mereni
Виставки
Виставка «Від моря до моря. Merest mereni» присвячена українсько-естонській дружбі. Вона демонструє українські пам’ятки, врятовані завдяки Естонії, та те як естонці допомагають Україні захищатися від російського вторгнення на полі бою, та у культурній сфері.
Цією виставкою музей прагне віддячити естонському народу за безмежну підтримку нашої боротьби проти російських окупантів.
На перший погляд, ми дуже різні. Наші країни розташовані на різних, далеких одне від одного морях – Чорному та Балтійському. Нас розділяє понад півтори тисячі кілометрів та кілька кордонів. У нас несхожі мови та звички, різні традиції, інший клімат. Але у нас є і спільне – наша історична доля та наш історичний вибір. І Україну, і Естонію протягом століть приєднували та поневолювали великі держави. Завойовники намагалися позбавити нас власної історії, мови, традицій. Зробити з українців та естонців малі дивакуваті етнічні меншини під керівництвом «великих» народів. Саме тому сучасні Україна та Естонія мають не лише схоже минуле, а й спільне майбутнє – перемагати й залишатися собою як незалежні, суверенні та мирні держави.
На цій виставці вперше в Києві представлено славнозвісний «меч вікінга», унікальний археологічний артефакт кінця 10 – початку 11 ст., який Естонія повернула Україні ще 2016 р. Його знайшли грабіжники археології під час незаконних розкопок, а потім контрабандним шляхом вивозили через Естонію для продажу в Центральній Європі.
У травні 2024 року до України з Естонії повернули ще 274 археологічні предмети, які охоплюють тисячу років нашої історії: золоті та срібні прикраси скіфського та римського часів, середньовічні знахідки, зокрема, оздоблення упряжі хазарських вершників, монети візантійських імператорів і північноєвропейських королів. Усі вони є музейними експонатами надзвичайно високого рівня, а монета короля Норвегії та Данії Маґнуса І Доброго (1024–1047), який з 1028 по 1035 рік виховувався при дворі Великого князя Київського Ярослава Мудрого та був всиновлений ним, не має аналогів у музейних зібраннях України.
Цією виставкою музей також прагне показати історичні, політичні, культурні та наукові зв’язки між нашими країнами. Перша праця найвідомішого дослідника стародавнього Києва – Миколи Закревського – побачила світ 1836 року саме в Естонії. Гордістю музейної колекції є ордени та відзнаки, якими нагороджували борців за незалежність Естонської Республіки у 1918–1940 роках. Надзвичайними реліквіями є особисті речі Миколи Іліна – громадянина Естонії, який загинув 2020 року, захищаючи нашу землю.
Надзвичайно цікавою та важливою є частина експозиції, яка розповідає про міцні культурні зв’язки наших народів через літературу. Останні роки кількість перекладів українських авторів естонською мовою, а естонських – українською вражає. Сьогодні багато українських дітей знають про пригоди Муфтика (Muhvi) та його друзів. А серед українських дітей, які через війну були змушені шукати прихисток в Естонії, за підтримки уряду Естонської Республіки безкоштовно поширюється українська версія найпопулярнішого естонського дитячого журналу «Зіронька» (Täheke), представлена на виставці.
Оглянути виставку можна за квитком до музею.
Виставка в музеї працює щодня, з 10:00 до 18:00, каса музею до 17:00.
Телефон для відвідувачів – (044) 278-48-64 або 093 855 61 16 (Вайбер та Телеграм).
Адреса музею – вулиця Володимирська, 2.