«През шаблі маєм права!»
Виставки
«През шаблі маєм права!»
14 березня 2023 року, в День українського добровольця, в Національному музеї історії України відкрилася виставка «През шаблі маєм права!» про історію зброї та військового спорядження на теренах України від прадавніх часів до сьогодні.
Росія прагне повної ліквідації української нації та держави. Існування народу та держави зараз, у час війни, виборюється на полі бою. Саме тому за назву виставкового проєкту ми взяли слова гетьмана Івана Мазепи «През шаблі маєм права!» з його славнозвісної «Думи» . Бо лише зброєю можемо відстояти свої людські та державні права.
Унікальна колекція зброї у музеї почала формуватися ще за часів його заснування на зламі ХІХ та ХХ століть. У зібранні представлено озброєння від палеоліту до сучасності. Виставка показує еволюцію українського озброєння та вплив на неї зброярських традицій сусідніх країн.
Застосування іноземної зброї українським військом є радше традиційним явищем. Адже імпорт зброї був властивим практично для усіх періодів української історії. Козацьке військо було добре знайомим із західноєвропейським, польським, турецьким, московським озброєнням та обладунками. А за часів українських національно-визвольних змагань ХХ ст. армія УНР, УГА та УПА використовували австро-угорські, російські, німецькі, радянські та інші зразки озброєнь. Це була як зброя союзників, так і трофейна – відвойована у ворогів.
Частина виставки присвячена результатам досліджень поля битви під Кумейками, де у грудні 1637 року зійшлися козацько-селянські війська під проводом Павла Бута та коронна армія Речі Посполитої. Археологічна експедиція Національного музею історії України під керівництвом Сергія Діденка у 2022 році виявила на місці бою деталі військового спорядження, зразки боєприпасів, монети, ремісничі та господарські знаряддя. Частину цих знахідок можна буде побачити на виставці.
Відкриття виставки у День українського добровольця невипадкове. Адже найбільш важлива для нас складова цього проєкту присвячена нашим колегам-музейникам, які захищають свободу України на фронті або рятують людей на передовій. Більшість із них – добровольці. Національний музей історії України надзвичайно пишається ними. На знак вдячності ми хочемо розповісти історії цих простих героїв нашої сучасності, аби про них дізналось якнайбільше людей. Ми також дякуємо всім добровольцям, які стали на захист незалежності й територіальної цілісності нашої держави.
Вхід на виставку за загальним квитком до музею – 100 грн, для школярів/студентів/пенсіонерів – 50 грн.
Пов'язані заходи
Екскурсія виставкою «През шаблі маєм права!»
вул. Володимирська, 2
Екскурсії та активності