віжуал2.jpg

«Обережно Крихке!»

Виставки

Національний музей історії України, вул. Володимирська, 2
29.03.2024 → 30.04.2024
Ціна квитка: За вхідним квитком 100 грн, пільговий - 50 грн

«Обережно Крихке!»: виставка, присвячена зруйнованим вітражам Маріуполя

«Обережно Крихке!» - фотопроєкт про найефектніший жанр монументального мистецтва – вітражі. Ідею створення експозиції журналіста і дослідника Івана Станіславського підтримала команда «Місто Марії».

Експозиція вітражів, представлених на виставці, є результатом «фотополювання», яке тривало в Маріуполі з 2019 по 2021 роки. Складність вітражної техніки та вразливість матеріалу потребували від митця неабиякого хисту, тож зі «склом» міг працювати далеко не кожен художник. Попри це, в Маріуполі були створені вітражі, які вражали як масштабами, так й виконанням.

_________50.JPG

«Особливості розташування вітражів роблять жанр суто інтер’єрним, навіть, можна сказати, камерним. Усі барви вітража можна побачити тільки зсередини приміщення та при денному світлі, а це не завжди можливо. На жаль, деякі роботи були замкнені в закинутих приміщеннях, а деякі – в установах з режимним доступом. Через це вітражі Маріуполя лишалися здебільшого невідомими широкому загалу», – розповідає Іван Станіславський.

В експозиції представлені зображення шести знищених вітражів Маріуполя. Світлини надруковані на прозорому акрилі, що наближає експонати до фактури скла та посилює враження відвідувачів. Виставку доповнюють три міні копії маріупольських панно: «Прометей» та два фрагменти вітража Маріупольської камерної філармонії «Україночка» й «Скрипаль», виконані у класичній вітражній техніці. Серед експонатів - уламки справжнього вітражного скла, які наочно демонструють крихкість цього виду мистецтва.

– Важливим чинником є й той факт, що виставка про вітражі вперше була представлена аудиторії – попри популярні в певних колах теми монументального, зокрема мозаїчного, мистецтва, історія маріупольських вітражів демонструвалася вперше. Плекаємо надію, що цей проєкт стане мандрівним, його побачать не тільки в України, а і закордоном. В розширеному форматі виставка відкривається в Національному музеї історії України. Апсида на третьому поверсі оснащена великою кількістю вікон, а це означає, що у сонячному світлі маріупольські вітражі засяють своїми яскравими кольорами та різнобарв’ям, – зазначає команда «Міста Марії».

Під час облоги Маріуполя російськими військами усі вітражі були знищені. Тож експозиція водночас має важливу складову – демонструє злочини російських окупантів, знищення української історії та ідентичності.

Відкриття фотовиставки мало відбутися у березні 2022 року в Маріуполі, але вона стартує зовсім в інший час і в іншому місці.

Іван Станіславський: «Я дякую усім, хто долучився до цього проєкту, і присвячую «Обережно Крихке» маріупольцям, життя яких розбилося, наче ці вітражі».

_52.JPG
я_46.JPG
я_43.JPG
я___02.JPG
_36.JPG
_54.JPG