10:00 - 18:00
(044) 278 48 64 

 м.Київ
 вул. Володимирська, 2 

Ц Цього дня

Previous Next

Роковини смерті Івана Мазепи

У ніч із 21 на 22 вересня 1709 р. в с. Варниці поблизу м. Бендер (нині в Молдові) помер Іван Мазепа. Українського гетьмана поховали з почестями в монастирі св. Георгія в м. Галаці (нині в Румунії). І. Мазепа, який був при владі майже 22 роки, уславився як талановитий державний діяч та дипломат, поціновувач мистецтва та меценат будівництва багатьох православних храмів, архітектурний стиль яких дослідники згодом називали мазепинським, українським або козацьким бароко.

В зібранні НМІУ перебувають історичні реліквії, пов’язані з особою І. Мазепи. В музеї експонується створений у другій третині XVIII cт. (можливо, із прижиттєвого зображення гетьмана) живописний портрет І. Мазепи, який у 1910 р. надійшов до Київського художньо-промислового і наукового музею (попередника НМІУ) від В. М. Бутовича – нащадка української козацької старшини.

Ще одним портретом І. Мазепи, експонованим у НМІУ, є зображення гетьмана на картуші географічної карти «Україна, що є Землею Козаків із сусідніми провінціями Валахії, Молдавії, Малої Татарії, представлена Йоганом Баптистом Гоманом». Цю мапу створив у період до 1716 р. в м. Нюрнберзі відомий картограф Й.-Б. Гоман, вона походить із зібрання Альбертського університету (м. Едмонтон, Канада). Карту в 1992 р. передав до НМІУ Л. М. Кравчук – перший Президент незалежної України, якому її урочисто передав Т. Г. Гунчак – професор історії та політології Ратгерського університету (США). На означеному картуші представлено шість чоловічих постатей. У центрі зображено І. Мазепу, який сидить із люлькою в руці на тлі Бендерської фортеці, до якої прибув у 1709 р. незадовго до своєї смерті. Праворуч біля гетьмана стоїть шведський офіцер у військовій уніформі та з шаблею в руці. Поряд сидять три запорожці. Ліворуч зображено російського царя Петра І (на другому плані) та постать чоловіка у шляхетському вбранні (ближче до гетьмана); останнього дослідники ототожнюють або із спадкоємцем І. Мазепи – гетьманом у вигнанні П. Орликом, або з майбутнім королем Польщі С. Лещинським, або з небожем гетьмана А. Войнаровським.

   

  

Підготувала Олена Попельницька, завідувачка відділу науково-видавничої діяльності НМІУ

Пошук по сайту

Календар подій

Пн. Вт. Ср. Чт. Пт. Сб. Нд.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Новини

Анонси

Експонат Тижня