10:00 - 18:00
(044) 278 48 64 

 м.Київ
 вул. Володимирська, 2 

Ц Цього дня

Previous Next

День народження Михайла Максимовича

15 вересня народився Михайло Максимович (1804–1873) – дослідник історії, мови, літератури та фольклору України, природознавець, перший ректор київського Університету св. Володимира (УСВ).

У фондовому зібранні та книгозбірні Національного музею історії України (НМІУ) зберігаються історичні реліквії, пов’язані із життям та творчістю цього вченого-енциклопедиста. Зокрема, у одній із музейних вітрин експонується написаний ним курс лекцій з природничої історії.

У книгозбірні НМІУ зберігається тритомне зібрання творів Михайла Максимовича, у 1876–1880 рр., вже після смерті науковця, видане у Києві. До цього зібрання увійшли твори, опубліковані автором у різних періодичних виданнях, зокрема історико-літературних альманахах «Киевлянин» та «Украинец». Ці альманахи Михайло Максимович у 1840–1860-х роках видавав у Києві та Москві; їхні окремі випуски також наявні у книгозбірні НМІУ.

Михайло Максимович народився на Полтавщині і походив зі старовинного козацького роду. Вищу освіту здобув у Московському університеті, де з 1819 р. навчався на філологічному, а потім – і на фізико-математичному відділенні, де вивчав природничі дисципліни. Захистивши магістерську дисертацію з ботаніки, працював в університетському ботанічному саду, з 1824 р. – на посаді директора. У цей час науковець опублікував низку праць з ботаніки, зоології та природознавства, написаних у руслі панівної у той час натурфілософії.

Після заснування у Києві університету, Михайла Максимовича у липні 1834 р. було призначено його першим ректором та професором історико-філологічного відділення. Через погіршення здоров’я наприкінці 1835 р. він склав ректорські повноваження та у 1841 р. переїхав до родового маєтку Михайлова Гора (нині – с. Прохорівка Канівського р-ну Черкаської обл.). У 1843–1845 рр. Михайло Максимович знову повернувся до Києва, де викладав в УСВ та, працюючи у Тимчасовій комісії для розбору давніх актів, познайомився із Тарасом Шевченком. У другій половині 1840-х рр. Михайло Максимович взяв участь у виданні праці Івана Фундуклея «Опис Києва» (1847), написавши до неї передмову, та досліджував московські архіви, працюючи над останньою книгою альманаху «Киевлянин» (1850).

У 1853 р. Михайло Максимович взяв шлюб із Марією Товбич, яка стала господинею Михайлової Гори, де народилися їхні діти і де Максимович заповів себе поховати. У 1865–1870 рр., як землевласник Золотоніського повіту, був обраний гласним місцевого земства і п’ять років брав участь у його роботі.

Мешкаючи у своєму маєтку, Михайло Максимович створив та опублікував численні дослідження з історії та мовознавства, листувався з відомими науковцями та літераторами (О. Бодянським, М. Гоголем, Є. Гребінкою, Д. Зубрицьким, Г. Квіткою-Основ’яненком, П. Кулішем, М. Костомаровим); підготував та видав два альманахи «Украинец» (1859, 1864), що стали продовженням трьох випусків альманаху «Киевлянин» (1840, 1841, 1850). У 1857 р. побачив світ україномовний переклад Михайла Максимовича поеми «Слово про Ігорів похід». У червні 1859 р. у Михайловій Горі гостював Тарас Шевченко, який намалював портрети Михайла Максимовича та його дружини, що нині зберігаються у Національному музеї Тараса Шевченка у Києві. Коли труну з тілом Тараса Шевченка у травні 1861 р. привезли до Чернечої гори у Каневі, Михайло Максимович над могилою Кобзаря прочитав власний вірш на смерть великого українського поета.

Stamp_of_Ukraine_s602.jpg

Коло наукових інтересів Михайла Максимовича було досить широким. Він упорядкував та видав кілька збірників українських пісень та дум з власними коментарями. У працях з мовознавства досліджував літературні пам’ятки давньої південно-руської писемності та вивчав питання походження української мови, яку вважав спадкоємицею давньоруської мови, як і українців – нащадками давніх русинів. Також зарекомендував себе як дослідник історії козацтва, києвознавець та археолог, фахівець з вивчення писемних джерел та талановитий критик, зокрема автор розлогих рецензій на твори М. Костомарова та В. Антоновича.

   

  

Підготувала Олена Попельницька, завідувачка відділу науково-видавничої діяльності НМІУ

Пошук по сайту

Календар подій

Пн. Вт. Ср. Чт. Пт. Сб. Нд.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
14
15
16
17
18
22
23
24
25
29
30

Новини

Анонси

Експонат Тижня

Off Canvas Menu (EN)

Off Canvas Menu (UA)