10:00 - 18:00
(044) 278 48 64 

 м.Київ
 вул. Володимирська, 2 

Ц Цього дня

Previous Next

День знань

Приладдя для письма у стилі модерн українського історика, генеалога та архівіста Вадима Модзалевського (1882–1920). Поч. ХХ ст. Національний музей історії України (НМІУ).


До Дня знань знайомимо вас зі світом писемного приладдя – неодмінним супутником освіченої людини від часів винайдення і поширення писемності та донині.

Прилади для письма – це знаряддя праці, якими люди, що знаються на грамоті, створюють тексти, зрозумілі іншим таким самим грамотним особам. Як і робочі інструменти ремісників, лікарів, військових, письмове приладдя постійно вдосконалювалося, його пристосовували до потреб певної епохи. В різний час і в різних культурах це приладдя ставало виразником індивідуального стилю, мистецьких віянь та влади. Тому для дослідників чорнильниці, прес-пап’є, ручки з перами є цінним джерелом інформації про інтелектуальне життя, технічний та науковий розвиток суспільства; політичну, економічну та культурну історію людства. А ручки, які учні сьогодні візьмуть із собою до школи, – це технічне диво, що з'явилося завдяки невтомній роботі винахідників та інженерів.

 

блон

Виготовлена з гарматних ядер чорнильниця Івана Коваленка – учасника Східної війни (1853–1856) та оборони Севастополя. НМІУ.

 

Освоєння нашими предками технології паперового виробництва дало можливість замість загостреної тростини та металевого стилосу писати пташиним пером. Ця новація дозволила максимально виражати індивідуальні риси почерку людини, що залежить від сили натиску та нахилу руки того, хто пише. Наприкінці XVIII ст. Британець Самюель Харісон винайшов металеве перо для письма. Цьому винаходу передувало відкриття нових сплавів – міцних та водночас гнучких. Кожне таке перо виготовляли індивідуально і з високою точністю, нерідко замовляючи їхні деталі у виробників хірургічних інструментів.

 

лон

Приладдя для письма педагога та дослідника дитячої психології Геннадія Жураковського (1894–1955). 1900 р. НМІУ.

 

Розквітом культури використання приладів для письма стало ХІХ ст. – епоха буремних суспільних і політичних змін, що змусили людину писати часто, багатослівно та швидко. Тогочасна освічена людина послуговувалася значними письмовими наборами, у складі яких перебували різні види металевих пер, чорнильниць, пероочисників, прес-пап’є та інших «гаджетів». Всіх їх виготовляли відповідно до мистецьких уподобань, індивідуальних нахилів та суспільного становища особи, якій призначалось користуватись цим письмовим приладдям. Часто такі комплекти для письма, виготовлені з коштовних матеріалів, мали вишуканий художній декор. Деякі чорнильниці й досі вражають своєю екстравагантністю, незвичністю та примхливістю форм. Вони ніби засвідчують девіз справжнього англійського денді початку ХІХ ст. «Niladmirari!» («Нічому не дивуватись»!), що відображав тогочасну моду на одяг та аксесуари, які мали вражати екстравагантністю, витонченістю та вишуканим стилем.

   

  

Підготували:  науковий співробітник відділу пізньосередньовічної, ранньомодерної та нової історії України Олексій Савченко, завідувачка відділу науково-видавничої діяльності Олена Попельницька.

Пошук по сайту

Календар подій

Пн. Вт. Ср. Чт. Пт. Сб. Нд.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Новини

Анонси

Експонат Тижня