10:00 - 18:00
(044) 278 48 64 

 м.Київ
 вул. Володимирська, 2 

Ц Цього дня

Previous Next

Диво над Віслою та 100-річчя героїчної оборони Замостя

В експозиції Національного музею історії України представлена відзнака 6-ї Січової стрілецької дивізії армії УНР. Саме цей підрозділ українського війська відіграв одну з найважливіших ролей у зриві більшовицького наступу на Варшаву та Люблін у серпні 1920 р, що згодом спричинило до їх катастрофічної поразки.

Цьогоріч у серпні минає 100 років від події, котру називають не інакше, як «Диво над Віслою». В серпні 1920 р. під Львовом та Варшавою зазнали краху мрії більшовиків про «світову революцію», вогонь якої вони планували нести далі в Європу. Військо Тухачевського зазнало поразки, і цей день в Польщі і сьогодні шанується, як свято польської зброї.

Пліч-о-пліч з польськими вояками в ті серпневі дні билися з російськими більшовиками українці – воїни армії Української Народної Республіки. У війні проти більшовицької Росії Польща та УНР були союзниками. У квітні 1920 р. між керівництвом обох держав: Юзефом Пілсудським та Симоном Петлюрою було укладено договір, який передбачав спільну боротьбу проти ворога – більшовицької Росії.

Внаслідок вдалої військової операції в травні 1920 р. від більшовиків було звільнено столицю Української Народної Республіки – Київ. Однак, вже в червні ситуація на фронті змінилась не на користь українців і поляків. Більшовики кинули в бій 1-у Кінну армію під командуванням Семена Будьоного. Розпочався відступ українських та польських військ, і вже в середині серпня 1920 р. більшовицьке військо було на околицях Варшави. Не тільки Польща, але й інші європейські країни опинилися перед загрозою більшовицького вторгнення. Тоді їх вдалося зупинити. Ця подія згодом увійшла в історію, як «Диво над Віслою». Але диво було б неможливим без бойової звитяги українських вояків, які разом з поляками зупинили більшовицьку навалу.

Успішний контрнаступ польських військ під Варшавою розпочався ще 16 серпня. Для того щоб врятувати ситуацію, на допомогу Тухачевському з-під Львова вирушила 1-кінна Армія Будьоного. Напрямок її наступу пролягав через Замостя, оборона якого та виявлений українськими бійцями героїзм заслуговують на окрему увагу.

6-а стрілецька дивізія армії УНР під командуванням полковника Марка Безручка під натиском 1-ї Кінної армії відійшла до Замостя та зайняла тут оборону 19 серпня 1920 р. Особливо запеклі бої за Замостя відбувалися наприкінці серпня, і хоч більшовики мали чисельну перевагу, їм так і не вдалося оволодіти містом.

Героїчний опір українських вояків  не дозволив більшовикам перекинути 1-шу кінну в район Варшави та завдати удару в тил польському угрупованню військ. Переможний наступ Червоної армії на європейські терени було зупинено, і вагомий внесок у цю перемогу зробили саме українські вояки.

 Підготував Богдан Скопненко – провідний науковий співробітник відділу 
«Музей Української революції 1917–1921 років» НМІУ

 

Пошук по сайту

Календар подій

Пн. Вт. Ср. Чт. Пт. Сб. Нд.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Новини

Анонси

Експонат Тижня