10:00 - 18:00
 (044) 278 48 64
 Каса: до 17:00 

 м.Київ
 вул. Володимирська, 2 

З ЗМІ про музей

П'ятниця, 27 серпня 2021 07:06

«Щиро Ваш. Євген Коновалець»: у Києві відкрилася виставка до 130-ї річниці від дня народження провідника ОУН

Євген Коновалець — одна з найвизначніших постатей в українській історії ХХ століття.

Організатор Корпусу Січових стрільців — найбоєздатнішого підрозділу у складі Армії УНР, комендант Української військової організації, голова Організації українських націоналістів, він довгий час лишався «в затінку» своїх послідовників, яких радянська (а за нею — і російська) пропаганда системно дискредитувала та демонізувала.

Утім, попри визначні бойові та політичні заслуги перед Україною, Коновалець лишався звичайною людиною — любив свою родину, мандрівки, умів знаходити спільну мову з різними людьми. Багато курив і любив шоколад. Останній факт зіграв у його житті фатальну роль.

Саме цей, людяний, аспект і намагалися підкреслити організатори виставки «Щиро Ваш. Євген Коновалець», яка 14 червня, в день 130-й річниці від дня народження провідника ОУН, відкрилася в Національному музеї історії України.

Коновалець ФОТО1

 

У виставці представлено матеріали з фондових колекцій музею та Фундації імені Олега Ольжича: особисті речі Євгена Коновальця, документи, пов’язані з його діяльністю, артефакти, які стосуються здійсненого спецгрупою НКВС терори­стичного акту, жертвою якого став Євген Коновалець.

Усі експонати — оригінальні, частина документів, речей та матеріалів експонується вперше.

«Власне, в кожній вітрині є лише одна-дві речі, які колись показували, а решту ніде не виставляли. Тут є дуже цікаві речі: листи батьків, які починаються словами «Христос Воскрес! Найдорожчий Ґенусю» і закінчуються підписами «батько» і «нещасна мати», чи гостьовий альбом — була така традиція в галицьких родинах, коли поважні гості лишали в альбомі невеличкий відгук про свій візит, і там є запис кардинала Любачівського.

Також уперше експонуються рукописні зошити Євгена Коновальця, де він залишав свої думки, що робити, куди рухатися далі. Одна з перлинок виставки — речі, пов’язані з останніми днями життя Євгена Коновальця. Це — оригінал телеграми вбивці провідника ОУН, співробітника НКВД Павла Судоплатова, якою він у лютому 1938 року запрошував Коновальця на зустріч (про останню розмову вони домовлялися телефоном), квитанція про сплату за проживання в роттердамському Grand Hotel «Central», годинник, який був на руці полковника в момент вибуху, посмертна маска», — розповідає куратор виставки Олександр Кучерук.

Коновалець ФОТО2

 

Окрема тема — експозиція, присвячена Литві в житті Євгена Коновальця, де можна побачити оригінал литовського паспорта лідера ОУН (українського громадянства Коновалець отримати не міг, а бути польським чи радянським підданим не хотів принципово).

До речі, у 1938 році квіти на похорон Євгена Коновальця оплачувало литовське консульство в Роттердамі. На відкритті виставки був присутній Надзвичайний і Повноважний Посол Литовської Республіки в Україні Вальдемарас Сарапінас.

Виставка «Щиро Ваш. Євген Коновалець» триватиме в музеї до Покрови. Якраз є час, щоб по-новому відкрити для себе цю непересічну постать.

Наталка ПОЗНЯК-ХОМЕНКО

Україна молода, 15 червня 2021 року

Оригінал статті:   https://www.umoloda.kiev.ua/number/3739/2006/158053/

Переглянуто 87 рази(ів)

Пошук по сайту

Календар подій

Новини

Анонси

Експонат Тижня

logo

КОНТАКТИ:

Тел:

 +38 044 278 48 64

Запобігання корупції

Виконуючим обов’язки уповноваженої особи з питань запобігання корупції в Національному музеї історії України є провідний фахівець з антикорупційної діяльності – Базиленко Олег Анатолійович.

 dovira@nmiu.org

 вул. Володимирська, 2, м. Київ, 01001

Приєднуйтесь

Off Canvas Menu (EN)

Off Canvas Menu (UA)