10:00 - 18:00
(044) 278 48 64 

 м.Київ
 вул. Володимирська, 2 

Н Новини

Науковець НМІУ розповів як змінювалися українські гроші від давньокиївських срібляників до гривні УНР

Неактивна зіркаНеактивна зіркаНеактивна зіркаНеактивна зіркаНеактивна зірка
 

В інтерв'ю "Громадському радіо" економіст, нумізмат, провідний науковий співробітник Національного музею історії України Андрій Бойко-Гагарін розповів про те, як змінювалися українські гроші від давньокиївських срібляників до гривні УНР.

Північне Причорномор’я
Північне Причорномор’я Самі гроші, самі монети в Україні з’являються доволі швидко після винайдення їх людством. Монети існують з VI століття до нашої ери. Трошечки пізніше з’являються монети у Північному Причорномор’ї на території сучасної України. Це були завезені монети. Власне карбування починається за Боспорського царства. Вони є грошовим обігом півдня України в античну добу. Це були колонії античних держав.

Київська Русь
Власне українські, емітовані від Київської Русі гроші, від імені Володимира Великого, з’являються наприкінці X століття. До введення Володимиром Великим власної монети, яка була для нього символом влади, символом держави, підкресленням свого авторитету, на території Київської Русі панували монети Арабського халіфату, західноєвропейські денарії та монети Візантії, тому що Русь мала дуже тісні зв’язки з Візантією. Досить цікаво те, що окрім золотих монет Візантії, у Києві знаходяться більш локальні мідні монети, що свідчить про тісну торгівлю з Візантією і фактично включення Київської Русі до ринку Візантії. З початком карбування Володимиром срібляника і златника була залучена стилістика монет Візантії. Обов’язково зображувався Ісус Христос та портрет правителя, також вказувалося його ім’я. На срібляниках Володимира була залучена така стилістика, пізніше з’являється його родовий герб тризуб, пізніше у Святополка — двозуб. На відомих монетах часів Ярослава Мудрого зображається святий Георгій.

Гривня
Гривня з’явилася значно пізніше. Матеріальна гривня з’являється в XI — XII столітті, коли приток срібла зі Сходу зменшується. З’явилися злитки стандартизованої ваги та форми, які були названі гривнями, ототожнюючи їх з прикрасами «гривнами», які закривалися на загривку. Вважається, що верхнею межею виготовлення гривень є облога і штурм Києва 1240 і 1242 року. Але після цього монети, наявні в обігу, продовжують курсувати. Із входженням українських земель до складу Литовського князівства починає надходити до України литовська монета. Окрім Вільнюса, монета денарій карбується ще в Луцьку.

Козаччина
Тоді були переважно монети Речі Посполитої та Московського царства. Чи карбували козацькі гетьмани власні монети? Передісторія в тому, що свідчення про карбування гетьманом Богданом Хмельницьким своєї монети фігурувало у французькій газеті того часу. Там є замітка про те, що гетьман козацький карбує за власною ініціативою монети, хоча він монетної регалії (право на власні гроші) не мав. З одного боку, Богдан Хмельницький мав змогу зробити свою монету. Є навіть допити майстрів, які нібито зізнавалися, що працювали на монетному дворі на Богдана Хмельницького. Спочатку шукали окрему монету Богдана Хмельницького з його ім’ям, гербом. Але не знайшли. Почалася розробка теорії про те, що, можливо, Богдан Хмельницький підробляв монети. Якщо подивитися на знахідки з місця, де, як припускається, був його монетний двір, то там немає монет з його ім’ям, гербом тощо, немає підробок, які б за своїм стилем виділялися в окрему групу. Ймовірно, його монети не існувало.

Період Української революції
Українські гроші з українським орнаментом, символікою виходять вже у 1917 році.

З повною версією інтерв'ю можна ознайомитися на сайті "Громадського радіо".

Пошук по сайту

Календар подій

Пн. Вт. Ср. Чт. Пт. Сб. Нд.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Новини

Анонси

Експонат Тижня