Щодня  10:00 - 18:00
 Каса: до 17:00 

 м.Київ
 вул. Володимирська, 2 
 (044) 278 48 64

Н Новини

Як Москва посягала на українське православ’я

Рейтинг користувача: 5 / 5

Активна зіркаАктивна зіркаАктивна зіркаАктивна зіркаАктивна зірка
 

Москва використовувала в своїй пропаганді тезу про розкол «єдиної православної церкви» задовго до вторгнення в Україну в 2014 році. Появу Православної церкви України та отримання нею Томосу про автокефалію 6 січня 2019-го ідеологи держави-агресора проголосили неканонічним актом. Але такі заяви є брехливими маніпуляціями.

Створення помісної Церкви митрополита Київського і всієї України відновило належність України-Руси до Константинополя, звідки прийняв хрещення київський князь Володимир Святославич. А її зв’язок з кіріархальною церквою («Церквою-матір’ю») було перервано насильницьким перепідпорядкуванням Київської митрополії московському патріарху в 17 столітті. Нагадаємо про ці події.

1
Київська митрополія сформувалася після хрещення Русі в 988 році. Єпископи всієї Русі, яка охоплювала частину територій сучасних України, Білорусі та Росії, підпорядковувались митрополитові в Києві, а той – вселенському константинопольському патріарху.
Яскравим свідченням широких географічних меж, на які поширювалася влада Київської катедри і трансляції її традицій, є збережена у фондах Національного музею історії України новгородська пергаментна грамота 1450-х років. Дружина посадника Марія видала Палеостровському монастирю акт на володіння селом та угіддями. Практика і спосіб подібного роду надань сформувалися під впливом Візантії в Києві та поширювалися по всій Русі, зокрема в Новгороді.
Файл 2. Новгородська пергаментна грамота 1450-х років, яку дружина посадника Марія видала Палеостровському монастирю. МІСТ
У 1458 році під тиском московського князя церковні ієрархи з підвладних йому теренів проголосили автокефалію (самостійність) від Константинополя московського митрополита Йони. Цей акт не визнали в українсько-білоруських єпархіях: там далі трималися київського митрополита, призначеного законним константинопольським патріархом. У 1596-му було укладено церковну унію, яку підтримали більшість православних владик на чолі з митрополитом Михайлом Рагозою. У зв’язку з цим православна ієрархія на кілька десятиліть припинила своє існування. Однак у 1633 році, коли Константинополь поставив митрополитом Петра Могилу (1633–1647), було відновлено Київську митрополію.
Файл 3. Євангеліє в окладі. Робота київського золотаря 1670-х років. Скарбниця Національного музею історії України
За архіпастирства Могили було стандартизовано богослужби, уніфіковано літургію, зроблено важливі кроки для підняття рівня освіти представників церкви. Зрештою, створено Києво-Могилянський колегіум – власний аналог європейської гуманістичної школи. У результаті в середині 17 століття Київська митрополія стала потужною церковною одиницею з чітко означеною власною літургійною та історичною традицією. Більше того, київські богослужбові видання активно поширювалися в Москві і стали підставою для оновлення її власної церковної традиції і культури.
У 1686 році чергового київського митрополита Гедеона Святополк-Четвертинського висвятив московський патріарх Йоаким. Константинопольський патріарх дав дозвіл тільки на це поставлення, однак московська церковна влада витлумачила це актом перепідпорядкування. Константинопольський патріархат ніколи не визнавав захоплення Москвою Київської митрополії у 1686 році. Показово, що про це було чітко заявлено ще в 1924-му, коли Вселенський патріарх надав автокефалію Польській Православній Церкві.
Файл 4. Аркуш з графічним зображенням Почаївської Богородиці 1780-х років. МІСТ
Ось чому Православна Церква України не може і не мусить мати жодного стосунку до московської. І саме тому одне із завдань війни з агресором – відстояти українську церкву. Нині пропонуємо оглянути артефакти з колекції нашого музею, що яскраво репрезентують українське православ’я та його самобутність.
Ярослав Затилюк, старший науковий співробітник Національного музею історії України, кандидат історичних наук

Пошук по сайту

Календар подій

Пн. Вт. Ср. Чт. Пт. Сб. Нд.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Цього дня

Новини

Анонси

Експонат Тижня

logo

КОНТАКТИ:

Тел:

 +38 044 278 48 64

Запобігання корупції

Виконуючим обов’язки уповноваженої особи з питань запобігання корупції в Національному музеї історії України є провідний фахівець з антикорупційної діяльності – Базиленко Олег Анатолійович.

 dovira@nmiu.org

 вул. Володимирська, 2, м. Київ, 01001

Приєднуйтесь