10:00 - 18:00
(044) 278 48 64 

 м.Київ
 вул. Володимирська, 2 

Н Новини

Previous Next

Великодні писанки із зібрання НМІУ

Рейтинг користувача: 5 / 5

Активна зіркаАктивна зіркаАктивна зіркаАктивна зіркаАктивна зірка
 

Вітаючи з Великоднем, розповідаємо про вишукані взірці фаянсових писанок, що зберігаються у фондовому зібранні НМІУ.

19 квітня 2020 р. православні християни відзначають найбільше християнське свято – Великдень, Воскресіння Христове або Пасху. Обов’язковим елементом святкової великодньої трапези є крашанки та писанки. Українська писанка є своєрідним видом декоративно-ужиткового мистецтва. У православній традиції великодні яйця виготовляли з різних матеріалів, переважно використовували для розпису пташині яйця, але також існували писанки із дерева, скла і фаянсу.

Підбірка фаянсових культових виробів Києво-Межигірської фабрики зберігається в фондовому зібрані НМІУ. Це понад 40 ікон, лампад, великодніх яєць та хрестів. Києво-Межигірська фаянсова фабрика була заснована у 1798 році на території Межигірського Спасо-Преображенського монастиря. Фабрика увійшла в історію як визначний центр з виробництва художнього фаянсу. Її вироби були надзвичайно популярними – це столові,  чайні, кавові сервізи, предмети сервірування столу, вази, предмети інтер’єрy, декоративні тарілки тощо.

Продукували на підприємстві й предмети церковно-культового призначення. Писанки на фабриці почали виготовляти поштучно у другій половині 1820-тих рр., а в 1830-40-х рр. почалось більш масове їх виробництво. Ці вироби переважно нагадували про дванадцять великих свят та про християнські молитви: «Розп’яття», «Воскресіння», «Всевидяче Око», «Святий Миколай», «Чаша», «Хрест страстей Господніх». Писанки переважно не маркувались і не мали клейм, тому не мають точного датування.

Розміри Межигірських писанок із колекції НМІУ в межах 3-8 см, оздоблювались вони у техніці друку, інколи з ручним доопрацюванням.  На більшості великодніх яєць розміщувались зображення п’яти- або восьмираменних (Віфлеємських) зірок, декорувались геометричними візерунками, мотивами виноградної лози, в’юнкого хмелю або  мініатюрними сюжетними композиціями. Всі вони мали характерний наскрізний отвір, в котрий протягувалась стрічка з бантом внизу  і петлею вгорі. Таким чином писанка підвішувалась до лампади або ікони.

Пошук по сайту

Календар подій

Пн. Вт. Ср. Чт. Пт. Сб. Нд.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Новини

Анонси

Експонат Тижня