10:00 - 18:00
(044) 278 48 64 

 м.Київ
 вул. Володимирська, 2 

Н Новини

Previous Next

Виставка про творця «Щедрика» Миколу Леонтовича відкрилася в НМІУ

Неактивна зіркаНеактивна зіркаНеактивна зіркаНеактивна зіркаНеактивна зірка
 

ФОТОЗВІТ

 

17 грудня 2018 року в Національному музеї історії України відбулося урочисте відкриття виставки «Маестро Різдва». Експозиція присвячена визначному українському композиторові Миколі Леонтовичу, який подарував світові найпопулярнішу мелодію Різдва.

Виставковий проект представляє життєвий шлях і творчість автора найвідомішої української пісні – скромного генія української поліфонії, композитора, хорового диригента, педагога Миколи Леонтовича. За своє коротке життя він пройшов шлях від семінариста Кам’янець-Подільської духовної семінарії до композитора, твори якого у 20-х рр. ХХ ст. мали шалений успіх у концертних залах країн Східної та Західної Європи й обох американських континентів.

Тетяна Сосновська, генеральний директор НМІУ, відкриваючи виставку, зазначила, що саме на Миколу Леонтовича як на композитора, педагога та історичного діяча рівняється не одне покоління українських митців. «Глибинна українська традиція, висока духовність була притаманна випускникам духовних семінарій, які стали елітою нашої нації. Після вбивства Леонтовича українські митці об’єдналися, щоб продовжувати його справу», - сказала Т. Сосновська.

Вперше в Києві експонуються особисті речі видатного композитора, надані для виставки Покровським історичним та Тульчинським краєзнавчим музеями. Тонку душу маестро можна відчути за допомогою автентичних експонатів: валізи-скині, шахової дошки, камертону, посуду, що належали композитору, партитур, анонсів концертів, що поєднані з витонченими витинанками роботи майстрині Дарини Альошкіної за мотивами творчості М. Леонтовича.

Митець залишив нащадкам багату творчу спадщину: 207 хорових обробок народних пісень, духовних літургій та авторських поезій. Ключовим елементом індивідуального стилю композитора стало майстерне поєднання народного багатоголосся із професійною технікою поліфонії, що вражає слухачів донині.

За словами куратора виставки, кандидата історичних наук, завідувачки відділу рекламно-виставкової роботи НМІУ Оксани Тараненки, з валізою, представленою в центрі експозиції, Микола Леонтович їздив в етнографічні експедиції, де записував народні пісні. Одну з подільських щедрівок він перетворив на шедевр світового рівня.

«Щедрик» – українська народна щедрівка в неперевершеній обробці М. Леонтовича набула звучання, що підкорило мільйони сердець. У англомовній версії відома багатьом як «Carol of the Bells», вона давно стала символом одного з найулюбленіших свят року, радісного очікування Різдва й Нового року.

Нагла смерть від рук чекіста увірвала життя талановитого композитора надто рано – в 43 роки. Зі зрозумілих причин таємниця смерті М. Леонтовича розкрилася лише зі здобуттям незалежності Україні.

Музикознавець, науковий співробітник Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М.Рильського НАНУ Валентина Кузик подякувала генеральній директорці НМІУ Тетяні Сосновській за її участь у пошуках архівних матеріалів про долю Маестро. «В 1996 році пані Тетяна Сосновська підказала мені, що документи Леонтовича треба шукати у Вінниці. Звідти я привезла унікальні документи, які засвідчили, що композитор загинув від рук агента ЧК».

На відкритті виставки «Щедрик» пролунав у виконанні Народної хорової капели «Дніпро» під керівництвом Ігоря Тилика – спадкоємців хору, що вперше в стінах київського університету виконав цей шедевр. Сучасне прочитання музичних шедеврів Леонтовича гостям запропонував гурт «Шпилясті кобзарі». Молоді митці виконали твори Леонтовича та інші різдвяні композиції.

Виставка «Маестро Різдва» представлена до уваги відвідувачів в апсиді І поверху НМІУ до 20 січня 2019 року.

 

Подія на Facebook

Пошук по сайту

Календар подій

Пн. Вт. Ср. Чт. Пт. Сб. Нд.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Новини

Анонси

Експонат Тижня

Off Canvas Menu (EN)

Off Canvas Menu (UA)