10:00 - 18:00
(044) 278 48 64 

 м.Київ
 вул. Володимирська, 2 

Сформована в 1948 р. фондова група «Тканини» (9 846 од. зб.) включає церковне облачення, гаптування, вишивку, народний одяг, килими, рушники, продукцію виробничих комбінатів, військовий одяг, меморіальні речі.

Становлення групи пов’язане зі створенням у Київському художньо-промисловому і науковому музеї у 1902 р. етнографічного та історичного відділів, комплектуванням яких займались директор музею М. Біляшівський та завідувач відділу Д. Щербаківський. Проведення у 1906 р. Першої південноросійської кустарної виставки дозволило поповнити музейні фонди взірцями вишивки та ткання Середнього Подніпров’я, Поділля, Волині, Закарпаття, інших регіонів України.

У фондових колекціях зберігаються перші надходження до музею – вишиті рушники Полтавщини, Харківщини та Київщини, передані О. Терещенком (1902) та В. Бутовичем (1905); лиштви підризників ХVІІІ ст., привезені Д. Щербаківським з експедицій по Київській губернії (1905); переданий з Першої південноросійської кустарної виставки подільський килим др. пол. ХІХ ст. із сюжетною композицією.

Виробами ХVІІ–ХVІІІ ст. є гаптовані шовковими, золотими та срібними нитками літургійні предмети: плащаниці, хрещаті покрівці, воздушки, вишиті лиштви підризників, сакоси, єпитрахилі, стихарі, митри, палиці тощо. Унікальною пам’яткою гаптувального мистецтва сер. ХVІІ ст. є шапка Б. Хмельницького (1595–1657), у 1911 р. подарована музею Варварою Ханенко.

У 1995 р. до музейного зібрання надійшло облачення Патріарха Київського та всієї Руси-України Володимира (Романюка), у 2002 р. – облачення та митра Папи Римського Іоанна Павла ІІ, в яких він 23–27 червня 2001 р. проводив Божественні літургії в Києві та Львові.

У фондовій групі зберігаються костюми, деталі одягу та вишиті аксесуари заможних верств населення ХVІІІ – перш. чв. ХХ ст., зокрема, дві накидки «сорті-де-баль» (одягались на бальні сукні, прикрашалися вишивками, стразами або аплікацією) поч. XX ст., які надійшли до музею у 1915 р.

Більшу частину зібрання складають жіночі й чоловічі сорочки та інші складові традиційного вбрання України ХІХ – перш. пол. ХХ ст.

Зі 134-х тканих килимів 49 у ХVІІІ–ХХ ст. виготовлені в Україні, зокрема, килим з поховання гетьмана Данила Апостола (1734) у Спасо-Преображенській церкві с. Великі Сорочинці на Полтавщині, у 1941 р. переданий з Кролевецького художнього технікуму.

У збірці представлені твори художників др. пол. ХХ ст., які продовжували традиції народного ткацтва, насамперед, майстрів  гобелену М. Цись, В. Прядки, О. Мединського, авторів узорних тканин Г. та В. Верес.

Пошук по сайту

Календар подій

Цього дня

Новини

Анонси

Експонат Тижня

Off Canvas Menu (UA)