10:00 - 18:00
(044) 278 48 64 

 м.Київ
 вул. Володимирська, 2 

Більшість предметів фондової групи «Етнографія» (понад 3 тис. од. зб.) є виробами з дерева – архітектурними деталями, транспортними засобми, меблями, хатнім начинням, посудом, знаряддями праці, музичними інструментами, предметами декоративно-ужиткового мистецтва.

Дві третини групи – етнографічні матеріали, що відображають побут українського народу кін. ХVІІІ – поч. ХХІ ст.

Основними джерелами надходжень були наукове комплектування та експедиційна робота музею, закупівлі на всеукраїнських виставках народно-декоративного мистецтва, передачі з інших музеїв та установ, дарунки приватних осіб тощо.

Першими виробами з дерева, що надійшли до колекції, стали подаровані музею в 1903 р. Б. Ханенком вісім виготовлених у Глухові пряничних форм; передана Київською митрополією в 1903 р. карета роботи французьких мастрів ХVIII ст.; виготовлені майстрами А. та П. Клименками із с. Розважево на Київщині та передані музеєві після Першої виставки ужиткового мистецтва та кустарних виробів (1906) інкрустовані соломкою полички.

На сер. 1920-х рр. були сформовані колекції різьблених пряничних дощок (понад 80 од. зб.), поличок для хатніх ікон та посуду (понад 100 од. зб.), дошок для набійки (понад 60 од. зб.), дерев’яних ложок та ополоників (понад 100 од. зб) тощо.

Фондова група поповнилася переданим у 1938 р. зібранням Музею антропології та етнології ім. Хв. Вовка (бл. 1 200 од. зб.), які ілюструють народні промисли, побут, культурне життя селян Київщини, Чернігівщини, Полтавщини, Поділля кін. ХІХ – поч. ХХ ст. Окрасою зібрання є мальовані прядки та видовбана медянка кін. ХІХ – поч. ХХ ст. з характерним для Полтавщини квітковим розписом.

Після Другої світової війни були сформовані комплекси виробів з дерева: меблі кін. ХVIII ст. – поч. ХХ ст., музичні інструменти, меморіальні предмети, декоративні вироби артілі «Гуцульщина» та центру «Петриківка» тощо.

Окрасою групи є віденський рояль кін. ХVІІІ – поч. ХІХ ст. відомого майстра Й. Шанца, авторські роботи заслужених майстрів народної творчості УРСР братів С. та Ю. Корпанюків, особисті речі М. Дерегуса, І. Їжакевича, О. Бойченка, О. Гончара, О. Кобилянської та ін.

Впродовж 1991–2014 рр. колекція зросла за рахунок великих комплексів предметів, подарованих власникам, відданих за рішенням суду чи інших державних органів України про передачу конфіскованих на митниці культурних цінностей.

У 1994–1995 рр. зібрання поповнилось  меблями ХІХ – поч. ХХ ст. Російської імперії та Західної Європи: оздоблені інтарсією з різних порід дерева інтер’єрні столики, фанерований карельською березою та червоним деревом секретер, етажерка з металевими вставками. У 2004 р. до НМІУ надійшов комплекс подарунків Президенту України Леоніду Кучмі, з якого до фондової групи були передані інкрустовані косівські скриньки, точена даросховниця у вигляді храму та канделябр із горіхового дерева.

Етнографічна колекція НМІУ ілюструє розвиток українського народного мистецтва, матеріального і культурного життя населення України з кін. ХVIII до поч. ХХІ ст.

Пошук по сайту

Календар подій

Новини

Анонси

Експонат Тижня

Off Canvas Menu (UA)