10:00 - 18:00
(044) 278 48 64 

 м.Київ
 вул. Володимирська, 2 

Ц Цього дня

Previous Next

День народження авіаконструктора Олега Антонова

Фото 1. Олег Антонов. 1971 р.

7 лютого 2021 року минає 115 років із дня народження авіаконструктора Олега Костянтиновича Антонова (1906–1984).

Найплідніший період життя літакобудівельника пов’язаний із роботою в Україні. Саме в київському Дослідному Конструкторському Бюро, яке він очолював із 1946 по 1984 роки, спроєктували такі відомі моделі літаків, як Ан-10 (рекордсмен за кількістю перевезених пасажирів, вантажів і пошти в СРСР у 1960-х роках), Ан-12 (військово-транспортний літак для десантування), Ан-14 (багатоцільовий літак короткого зльоту та посадки), Ан-24 (пасажирський літак, пристосований для злетів із ґрунтових аеродромів місцевих повітряних ліній), Ан-72 (реактивний літак для експлуатації на аеродромах із обмеженою довжиною смуги), Ан-22 «Антей» (перший у світі широкофлюзеляжний транспортний літак для далеких повітряних перевезень важких великогабаритних вантажів і техніки, на якому встановили 41 світовий авіаційний рекорд).

07.jpg

Фото 2. Модель літака Ан-22 «Антей» із колекції Національного музею історії України

Протягом свого життя Олег Костянтинович виконав понад 50 конструкторських розробок планерів і літаків різноманітного класу та призначення. Остання його розробка — найбільший на той час транспортний літак Ан-124 «Руслан».

Як людина ліберальних поглядів, Олег Антонов був серед кращих представників української еліти, які підписали у листопаді 1965 року відкритий лист до ЦК КПРС (так званий лист 78-ми) з протестом проти політичних репресій щодо представників творчої інтелігенції УРСР та дискримінації української літератури.

02.jpg

Фото 3. Авторське свідоцтво на винахід

Як людина різнобічна, Олег Антонов мав різні захоплення. Велике задоволення отримував від польотів. При цьому не лише активно займався авіаспортом, а й дбав про його розвиток у країні. У НМІУ зберігається диплом Поля Тіссанд’є, присуджений Міжнародною федерацією авіації Олегу Костянтиновичу як видатному конструктору планерів. 

03.jpg

Фото 4. Диплом Поля Тіссанд’є. Париж, 1955 р.

Відомо також про захоплення авіаконструктора живописом. Протягом життя він створив близько 40 картин. За словами Олега Антонова, вміння малювати — важлива фахова навичка досвідченого конструктора. В нашому музеї зберігається його робота «Світанок», на якій художник зобразив вигляд із вікна літака Іл-14. Також Олег Костянтинович є автором книг «На крилах із дерева і полотна», «Для всіх і для себе» та «Десять разів спочатку».

05.jpg

Фото 5. Картина «Світанок». Полотно, олія. 1957 р.

Олег Антонов не лише створював літаки. Завдяки його зусиллям в Україні сформувалася потужна конструкторська школа, а українське авіабудування отримало великий поштовх для розвитку. Багато заводів на території нашої держави почали виробляти продукцію, яку використовували для створення літаків марки Ан. Отже, праця Олега Костянтиновича посприяла зростанню авіаційної промисловості України, ми й нині користуємося плодами його роботи в цій сфері.

 08.jpg

Фото 6. Пам’ятна монета, випущена Національним банком України до 100-річного ювілею із дня народження авіаконструктора    

   

     

    

Підготувала Альона Якубець, провідна наукова співробітниця Національного музею історії України

Пошук по сайту

Календар подій

Новини

Анонси

Експонат Тижня

Off Canvas Menu (EN)