10:00 - 18:00
 (044) 278 48 64
 Каса: до 17:00 

 м.Київ
 вул. Володимирська, 2 

Б Блог

П'ятниця, 05 лютого 2021 11:24

Ракети, літаки, теплоходи, плуг — незвичні макети і моделі в новому дитячому просторі музею

Кілька десятків квадратних метрів музею вмістили найбільший у світі літак «Мрія», космічну систему «Енергія-Буран», кілька теплоходів і тепловозів, трактори, плуг і навіть нафтові вишки. Все це у дуже зменшеному масштабі, але деталізоване, наповнює дитячий простір, розміщений в апсиді третього поверху Національного музею історії України. Макети і моделі транспорту нагадують іграшки і водночас дають змогу краще уявити минуле.

Проєкт підготував відділ історії незалежної України. Завідувач цього відділу Антон Богдалов розповів про найнезвичніші експонати.

 експо

Загальний вид експозиції з макетами і моделями

 

Офіційні подарунки

Більшість макетів і моделей в експозиції (а всього їх 51) є подарунками офіційних радянських делегацій, наприклад, «трудящимся Украины от ленинградцев». Або ж це — результат планового комплектування. І те, й інше, як правило, мало свідчити про здобутки радянської промисловості. Загалом за тих часів у планах комплектування музею історії наголошували на показі досягнень радянського виробництва. Заводам давали рознарядку передати до музею ті чи інші речі, власне так і було отримано більшість моделей тракторів.

нафтові вишки

Макет нафтової вишки з Нижньовартовська. Фото НМІ

 

З десяток експонатів у новому просторі — це подарунки другому президенту України Леоніду Кучмі. Серед них, наприклад, макет нафтової вишки з російського Нижньовартовська. Якщо натиснути кнопку, зазвучить «лялькова» музика, наче з дитячої шкатулки.

Трактори-мільйонники

Фонди музею зберігають понад 300 макетів і моделей. Перший експонат цієї збірки можна побачити в новому просторі — це модель тракторного плуга, який виготовляли в Одесі. Подібні п’ятикорпусні плуги використовують і зараз.

плуг

Фото НМІУ

 

Представлені трактори, виготовлені в радянській Україні, Білорусі та тодішній Чехословаччині. Зокрема, є моделі Харківського тракторного заводу: мільйонний трактор Т-74, випущений 1967 року, і двохмільйонний ДТ-14, який зійшов з конвеєра у другій половині 1970-х.

Тракторний завод у Харкові заснований 1930 року. Перший трактор СХТЗ 15-30 зібрали через рік, трактор Т-74 виготовляли з 1962 по 1984 рік та подекуди використовують і сьогодні. Загалом на ХТЗ випустили понад 3 млн тракторів і важкої спеціалізованої техніки. Це й досі — велике підприємство, яке увійшло в харківський побут назвами станції метро та житлового масиву.

2 млн

Двохмільйонний трактор ХТЗ. Фото НМІУ

 

Ракети і «Ракета»

У дитячому просторі можна побачити багаторазову космічну систему «Енергія-Буран», яку розробляли протягом 1974 — 1993 років. Усе почалося як відповідь на розробку американського транспортного космічного корабля Space Shuttle. Перша половина 1970-х — останні роки космічних перегонів між СРСР і США. За цим проєктом здійснили лише один безпілотний політ у 1988 році. Для тестування системи приземлення «Бурану» у 1976 році серед інших відібрали льотчика-випробувача Леоніда Каденюка. За 20 років він став першим космонавтом незалежної України, який полетів у космос саме в межах програми Space Shuttle.

композиція космос

Фрагмент композиції «Космос». Фото НМІУ

Інша «Ракета» в експозиції — водоплавна. Це модель річкового судна на підводних крилах. Такі випускали з другої половини 1950-х до середини 1970-х. «Ракета» з музейної колекції створена народним умільцем із Севастополя Д. Юсуповим, він працював над моделлю півтора року — з 1962-го по 1964-й. В Україні «Ракети» курсували Дніпром і Південним Бугом до 1980-х. Іноді сучасні підприємці запускають поїздки такими човнами як атракцію.

Буксири і риболовні судна

У колекції НМІУ є макети та моделі й більших суден. Наприклад, великого автономного траулера «Григорій Ковтун», який від 2004 року почали називати «Київська Русь». Його будували на Чорноморському суднобудівельному заводі міста Миколаєва протягом 1974 — 1991 років, загалом випустили 111 одиниць. Судно призначалося для вилову риби та її переробки на заморожену продукцію.

вантаж

Модель вантажного судна 1970-х років. Фото НМІУ

Ще є модель українського радянського буксира «Чарджоу» та макет буксира «Гагри», інформації про них поки замало. А найдавніший різновид транспорту в експозиції — чайка — човен запорізьких козаків. Такі судна використовували переважно в XVI — XVII століттях. Це безпалубні човни з видовбаної колоди, обшитої дошками. Зовні їх обв’язували снопами очерету, що допомагало краще триматися на воді і додатково захищало від куль.

Трамвай і тепловози

Один із небагатьох експонатів, що від початку імовірно був іграшкою — трамвай, у якому відтворено все до найменших дрібниць, як у справжньому: відкриваються дверцята, є сидіння і кільця, щоб трималися пасажири, які їдуть стоячи. Немає інформації, звідки ця модель, але за особливостями конструкції видно, що вона їздила, тобто, були ще й мініатюрні рейки.

трамвай

Фото НМІУ

Також на рейках, як на постаменті, стоїть найбільший експонат — модель тепловоза, виготовленого на луганському заводі. Колись він стояв в експозиції «Економіка УРСР в 1966 — 1970-х роках», в путівнику музеєм 1980 року є фото піонерів, які його роздивляються.

Луганський тепловозобудівний завод заснований в 1896 році німецьким промисловцем Густавом Гартманом. За час свого існування підприємство виробило тисячі локомотивів, які курсували Радянським Союзом, країнами Європи, Азії, Африки, Латинської Америки. У 2015 році завод зупинився через війну на сході України.

колаж

Модель луганського тепловоза — в 1980 році і зараз

І — в небо

У дитячому просторі ми розмістили моделі двох ракет-носіїв «Зеніт-2». Це розробка конструкторського бюро «Південне», що в Дніпрі. Апарат виготовляли на заводі «Південмаш». Такі ракети Україна та Росія використовували для запуску космічних апаратів з 1985 року і до середини 2000-х.

В експозиції є й кілька моделей літаків заводу «Антонов», зокрема найбільшого і найпотужнішого транспортного літака в світі Ан-225 «Мрія». Добудовано лише один екземпляр, який почали використовувати у 1989 році. А у 2020-му, з початком пандемії коронавірусу, «Мрія» перевезла не одну сотню тонн медичних засобів із Китаю до Польщі, Франції, України і не лише.

президент ту 134

Модель президентського літака Ту-134 А-3. Фото НМІУ

 

Також у новому просторі можна побачити розробки конструкторського бюро «Антонова» 2000-х років: пасажирські літаки Ан-148 та Ан-158. Десятки таких машин доправили до країн Середньої Азії, Африки, Латинської Америки. Ще один «антонівський» літак — президентський Ту-134 А-3. Його серійне виробництво тривало протягом 1965 — 1984 років у Харкові. Прототипом моделі літака з експозиції в 1997 — 2012 роках користувався урядовий авіазагін «Україна», який обслуговує офіційні візити вищих посадовців країни.

***

Подарунки офіційних делегацій та речі, які свідчили про перемоги радянської промисловості, — свого часу ці макети і моделі мали ідеологічний підтекст. Але сучасні діти не зважають на цей пафос і сприймають такі експонати як незвичні іграшки. Музейникам такі предмети допомагають розповідати про особливості життя в тоталітарній державі, пояснювати недавню історію соціалістичних змагань, зокрема їхньої безглуздості. І, звісно, ці макети і моделі є об’єктами досліджень, наприклад, для тих, хто захоплюється історією транспорту. Тож приходьте і ви вивчати такі експонати.

А ми тим часом і надалі плануємо розвивати новий дитячий простір.

Марія Прокопенко

Колаж на заставці Юрія Єжеля, фото Вікторії Сідорової

 

Переглянуто 787 рази(ів)

Пошук по сайту

Календар подій

Пн. Вт. Ср. Чт. Пт. Сб. Нд.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Новини

Анонси

Експонат Тижня

logo

КОНТАКТИ:

Тел:

 +38 044 278 48 64

Запобігання корупції

Виконуючим обов’язки уповноваженої особи з питань запобігання корупції в Національному музеї історії України є провідний фахівець з антикорупційної діяльності – Базиленко Олег Анатолійович.

 dovira@nmiu.org

 вул. Володимирська, 2, м. Київ, 01001

Приєднуйтесь

Off Canvas Menu (EN)

Off Canvas Menu (UA)